14 жовтня – Міжнародний день стандартизації, Покрова та ціла низка свят в Україні. А ми традиційно згадуємо деякі історичні події, які сталися в цей день у різні роки.

1066 РІК

Битва при Гастінгсі

Битва  між англосаксонською армією короля Гарольда Годвінсона та військами нормандського герцога Вільгельма I Завойовника. Тривала понад десять годин, що було досить рідкісним явищем для Середньовіччя. Армія короля Гарольда була повністю розгромлена: на полі бою залишилося лежати кілька тисяч англійських воїнів. Майже в самому кінці бою загинув й король Гарольд  – згідно з легендою, від стріли, що поцілила йому в око. Битва при Гастінгсі став вирішальним моментом у нормандському завоюванні Англії.  Вільгельм Завойовник  став новим англійським королем, а Англія перетворилася на феодальну монархію із сильною централізованою владою. Спадкоємці баронів та лицарів Вільгельма досі становлять основу англійської аристократії.

1529 РІК

Завершення Першої облоги Відня

Перша облога Відня – перша спроба Османської імперії захопити столицю Австрійського ерцгерцогства. Вона тривала з  27 серпня. Турецька армія ходить від міських стін ні з чим. Її відхід  обложені сприйняли як диво. Вже коли турки відступали, повалив незвичайно ранній для цього часу сніг. Їм довелося кидати амуніцію та гармати. До того ж турецька флотилія на Дунаї знову була атакована, і безліч турків загинуло у дрібних сутичках на шляху додому. Невдача облоги ознаменувала кінець швидкої експансії Османської імперії до Центральної Європи. Проте запеклі зіткнення тривали ще цілих 150 років та  досягли свого апогею в 1683 році, коли відбулася Віденська битва.

1843 РІК

Марш Мендельсона

У Потсдамі відбулася прем’єра спектаклю “Сон у літню ніч” за п’єсою Шекспіра. Музику до нього написав Якоб Людвіг Феликс Мендельсон-Бартольді. Так вперше пролунав відомий всім зараз «Весільний марш».

1944

Німецький воєначальник Ервін Роммель накладає на себе руки.

Ервін Роммель – генерал-фельдмаршал, командувач військами Осі в Північній Африці та очільник  німецьких збройних сил на Західному фронті (з 1944 року.  Прославленим воєначальником Роммель став під час Північно-Африканської кампанії, де він виявив непересічний талант полководця та блискучі здібності ведення воєнних дій в умовах пустелі, за що й отримав прізвисько «Лис пустелі».  Ромель  змушений був накласти на себе руки після провалу заколоту проти Гітлера 20 липня 1944 року. Один із учасників змови серед інших назвав й ім’я «Лиса пустелі». 14 жовтня 1944 року  до Роммеля приїхали два генерали СС  та зачитали наказ Гітлера. Фюрер  поставив Роммеля перед вибором: або той тихо накладе на себе руки, забезпечивши собі посмертну повагу й шану, а власній сім’ї статки й безпеку, або обирає трибунал – тобто, допити, тортури, довгу й мученицьку смерть, а родині – гоніння, цькування й поневіряння. Роммель після недовгих роздумів обрав перше – прийняв капсулу з ціанистим калієм.

1962

Почалась Карибська криза, котра поставила Радянський Союз і США на межу виникнення ядерної війни.

Американський літак-розвідник U-2, який пілотує майор Річард Хейзер, робить сотні фотографій нещодавно побудованих об’єктів у сільській місцевості Куби. На світлинах аналітики ЦРУ виявляють пускові установки, ракети, транспортні вантажівки –  докази того, що  у 90 милях від американського узбережжя розміщується ядерна зброя радянського виробництва та військові СРСР.  Наступні двотижневі переговори між США і СРСР, присвячені вирішенню Карибської кризи, дозволили ліквідувати загрозу ядерної війни, до котрої людство підійшло як ніколи близько.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *