Запоріжжя, Оріхів та гуляйпільщина в 1942 та 1943 роках

З міста Мюнхена до Дня міста Запоріжжя надійшла святкова листівочка. Ну як листівочка — багато світлин часів Другої світової війни. Моєму доброму приятелю їх надали нащадки одного з тодішніх німецьких офіцерів.


Почну із Запоріжжя. Його на фото зовсім небагато. Судячи з усього це був транзитний для власника альбому пункт на шляху до Бердянська. Було це десь у квітні-травні 1942 року. На фото можна побачити поромну переправу трохи вище греблі Дніпрогесу. Сама гребля (вона за спинами німців) ще з пробоїною від підриву в 1941 році.

Кадр з приватними будиночками. Він підписаний, як “Краєвид на Запоріжжя(або на Запоріжжі)”.

Нижче — цікава 4-поверхівка. Щось мені підказує, що будинок треба шукати в районі ЗЕРЗ – в колишніх кварталах паровозоремонтного заводу. Подібні будівлі й досі є у кварталі між Залізничною, Жуковського, Фортечною та Приходською вулицею. Дуже схожий на будинок з адресою Жуковського, 82.

Нижче — десь на теренах Запорізької області, між Запоріжжям та Мелітополем.

Далі — Оріхів в жовтні 1942 року. Дві світлини одного будинку — підписані, як будинок де 4 місяці жив та працював власник альбому. Одна двоповерхова будівля — підписана, як офіс окружного комісара (гебітскомісаріат). Світлина з двома будівлями – “офіс районного керівництва” (ймовірно Оріхівського району однойменого гебіту (округи)). “В цій будівлі, що розташована на розі вулиць Покровської та Травневої розміщується редакція газети «Трудова слава». До Української революції 1917-1921 рр в будівлі розміщувалася друкарня Фріда.”, – написала мені з Оріхова Світлана Коваленко, маючи на увазі будинок, який є на двох світлинах.

Нижче на фото — будівля сучасної школи №3. 80 років тому вона пережила підпал тодішніх нацистів — німецьких. Була відновлена. А вже в наш час, три місяці тому, була зруйнована нацистами сучасності — вже російськими. Останні завдали по Пункту незламності, який знаходився в будівлі, удару авіабомбою. Коментар від Світлани Коваленко: “В школі розміщувався Пункт Незламності, зруйнована внаслідок влучання авіабомби. В роки Другої світової війни вціліла, а на сьогодні — руїни”

Нижче на фото — ще нерозпізнаний куточок Оріхова. Пишуть, що можливо це завод “Металіст”. Але поки що це лише припущення.

Дві світлини нижче — залізнична станція “Гуляйполе”. Селище Залізничне неподалік від Гуляйполя. Датовано квітнем 1943 року. Друге фото зроблено з елеватора який німці спалять при відступі. Більшість будівель навколо станції збереглись.

Ще раз дякую нашому доброму другу із Мюнхена за подарунок! Далі буде!

Друзі, подякувати за статтю, або пригостити мене кавою, або підтримати появу нових статей чи взагалі роботу сайту, можна за наступними реквізитами:
Карта: 4149 6293 3142 8607 (Приват, Вертепний Р.В.).
PayPal: retrozp@gmail.com.

ЩИРО ДЯКУЮ ВСІМ ДОБРИМ ЛЮДЯМ ЗА ПІДТРИМКУ!

 © Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 12 жовтня 2023. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *