25 вересня 1954 року була здана в експлуатацію нова будівля головного вокзалу Запоріжжя, Якою вона була ще зовсім новою, напередодні відкриття, дивіться в цьому фоторепортажі з минулого.


Будівлю вокзалу “Запоріжжя-I” вінчає дата-напис «1953». «Рік відкриття!», – може подумати хтось і… зробить помилку. Споруду лише планували відкрити в 1953 році. Але забарилися з будівництвом і не встигли. Відкриття відбулося 69 років тому – 25 вересня 1954 року. Пропоную здійснити чергову подорож у часі та подивитися, як виглядав запорізький вокзал напередодні свого відкриття. Всі, хто має таке бажання й можливість, можуть навіть “придбати квіточок” на нашу машину часу — карта: 4149 6293 3142 8607. Дякую!

Але перед тим, як завітати до 1954 року, зануримося у більш ранні роки. Перша зупинка – 1880 рік. Перед нами — найперший в історії міста вокзал: станція “Олександрівськ” Південної залізниці. Або просто Південна станція, як її називають сучасники. Будівля досить проста, переважно дерев’яна, але слугувала нашим землякам до 1943 року.

Наступна наша зупинка — ось так, наприклад, ця будівля виглядала у часи німецької окупації. До цього станція встигла змінити назву — на й дотепер актуальну “Запоріжжя-I”. Тут, до речі, стара будівля вже доживає свій вік.

Бо вже в жовтні 1943 року споруда вокзалу була знищена. Як вона виглядала у січні 1944 року можете побачити ось на цьому фото.

На місці зруйнованого вокзалу побудували новий. За проєктом архітектора Віктора Скаржинського, якому допомагали його колеги Хачатурова та Чернишов. Ще одним батьком вокзалу “Запоріжжя-I” можна назвати запорізького скульптора Михайла Худаса. Це його робота у вигляді фігур робітника та колгоспниці височіє над головним входом до вокзальної будівлі. В подробицях оглянути ще зовсім новий вокзал ви можете на наступних світлинах. Дякую за них Юрію Лущенку!

А наприкінці нашої мандрівки в часі — невеличкий бонус: дві милі світлини працівниць цього вокзалу орієнтовно 1960 року. До нових подорожей у часі, друзі!

Друзі, продовжую вам розповідати про наше місто. В мене та у Запоріжжя ще стільки цікавого — розповідати й розповідати. Тож не зупиняюсь — попри всі негаразди та завдяки вашій підтримці. Щиро дякую всім, хто підтримує! Подякувати за статтю, або пригостити мене кавою, або підтримати появу нових статей чи взагалі роботу сайту можна за наступними реквізитами:
Карта: 4149 6293 3142 8607 (Приват, Вертепний Р.В.).
PayPal: retrozp@gmail.com.

 © Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 25 вересня 2023. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!

Джерела:

Фото: “Атипове Запоріжжя”; архів Юрія Лущенко; Олександр Волок; власні архіви.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *