“Житломасив” у Шевченківському районі – один з найцікавіших та одночасно маловідомих куточків Запоріжжя.


“Житломасив” – так називають район між проспектом Моторобудівників та стадіоном “Стріла”. Насправді їх взагалі тут два. Житломасив І – від проспекту Моторобудівників до вулиці Кругової. Та Житломасив ІІ – вже за Круговою.

Тут немов “Маленьке Соцмісто”. Місцеві будинки можуть нагадати комусь споруди Шостого Селища. Дійсно – схожі. Бо з деякими будинками Шостого селища будівлі Житломасиву єднає період створення. Це 1930-і роки, час конструктивізму та постконструктивізму в архітектурі.

У випадку Житломасиву місцеві квартали забудовував завод №29 імені Баранова – майбутній “Мотор”. Чотириповерхові будинки – житлові, для працівників заводу, здебільшого для

Мрію і давно збираюся провести колись тут екскурсію. Сподіваюсь, що до того часу місцеві споруди не спотворять остаточно.Бо спотворено вже багато, на жаль. А поки що пропоную за допомогою фотографій подивитися на деякі будинки та деталі Другого Житломасиву – на вулицях Вороніхіна та Муравченко. Це – друга половина 1930-х років. І притаманна тому часу постконструктивістська “елітна” забудова – з квартирами для керівників та інженерно-технічних робітників.

Муравченка, 5
Вороніхіна, 3


Вороніхіна, 8Фото часів німецької окупації

Вороніхіна,9

Вороніхіна, 6

Барельєфи на будинках з адресами Вороніхіна, 6 та Муравченка, 5
Фото барельєфів: Олександр Архіпов.

Друзі, тимчасово, до Перемоги, змінив професію – замість екскурсовода став добровольцем. Тому поки що на жаль не можу проводити екскурсії. Але продовжую вам про нього розповідати в інтернеті. У мене та у Запоріжжя ще стільки цікавого – розповідати й розповідати. Тож не зупиняюсь – попри всі негаразди та завдяки вашій підтримці. Щиро дякую всім, хто підтримує!
Карта: 4149 6293 3142 8607 (Приват, Вертепний Р.В.).
PayPal: retrozp@gmail.com.

 © Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 19 березня 2023. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!

Джерела:

Фото: “Атипове Запоріжжя”; Олександр Архіпов.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *