28 жовтня в історії України – що трапилося у цей день розповідаємо у нашому традиційному огляді.
1617
Вільшанська угода
В урочищі Суха Вільшанка поблизу Таращі на Київщині укладено угоду між Річчю Посполитою і Запорожжям. Підписанти – гетьман Петро Сагайдачний і командуючий військами Речі Посполитої Станіславам Жолкевським. За угодою козацький реєстр встановлювався в 1 тисячу осіб, перед якими встановлювалось головне завдання – несення прикордонної служби, а також підтримання внутрішнього миру в Україні. Козакам надавалось право обирати гетьмана на козацькій рад гетьмана ,якого затверджував польський король. Суворо заборонялися походи козаків на Крим і Туреччину, підтримання стосунків з представниками іноземних держав. Прийнятим на державну службу козакам гарантувалися: зарплатня, право вільного господарювання, власне адміністративне підпорядкування та судочинство, звільнення від феодальних повинностей, які покладалось на селян. Вільшанська угода викликала велике незадоволення серед широких кіл нереєстрових козаків, і тому уряду Речі Посполитої не вдалося втілити її у життя.
1672
Бучацький мирний договір
У Бучачі (нині — Тернопільської області) укладено мирний договір між Річчю Посполитою і Османською імперією. Він підвів підсумок першого етапу Польсько-турецької війни, у якій козацьке військо Петра Дорошенка воювало проти поляків у союзі з османцями. За умовами Бучацького договору до Османської імперії відійшли Подільське воєводство (від Бучача — по Брацлав), на Брацлавщині і Південній Київщині, з якої виводились всі польські залоги, визнавалася влада Петра Дорошенка і Річ Посполита зобов’язувалася сплатити Османській імперії контрибуцію за зняття облоги Львова і щорічно платити 22 тисячі золотих дукатів данини. Бучацький мирний договір був відхилений сеймом і Польсько-турецька війна продовжилась до укладення Журавненського договору 1676 року.
1708
Мазепа проти Петра І
Іван Мазепа виступив проти Петра I і оголосив про союз України з Швецією. Була укладена відповідна угода, що передбачала політичний статус України як незалежної держави по обидва боки Дніпра, з гарантіями непорушності “границь її, вільностей законів, прав і привілеїв … аби Україна вічними часами тішилася своїми правами і вільностями без жодної шкоди”.
1751
Дмитро Бортнянсьий
28 жовтня 1751 року у Глухові народився Дмитро Бортнянський – композитор, співак, диригент. Перший український композитор-універсал: автор романсів, опер, творець нового типу хорового концерту, перший, чиї музичні твори почали виходити друком. Михайло Вербицький називав його «українським Моцартом» .
1989
Закон про мови
Верховною Радою прийнятий Закон УРСР “Про мови в Українській РСР”. Стаття 2 документу отримала формулювання, які українська інтелігенція чекала багато десятиліть: «Відповідно до Конституції Української РСР державною мовою Української Радянської Соціалістичної Республіки є українська мова. Українська РСР забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя». Принципи і формулювання із цього закону пізніше були перенесені в законодавство вже незалежної України (найперше, це стосується статті 10 Конституції, в якій українська мова проголошується єдиною державною).