28 жовтня в історії світу – з деякими цікавими подіями цього дня знайомимо у нашому традиційному огляді.

1707

Землетрус у Японії

 У Японії стався землетрус, який забрав життя близько 5 тисяч людей. Він був  найсильнішим в історії Японії до Сендайського землетрусу 2011 року. А  за масштабом жертв та руйнувань навіть перевершив його. В результаті районам південно-західного Хонсю, Сікоку та південно-східного Кюсю було завдано збитків від середнього до тяжкого. Землетрус з магнітудою 8,6 викликав виверження вулкана Фудзі, яке сталося через 49 днів.

312

Битва біля Мульвійського мосту

На далекому від Риму березі річки Тибр відбулася битва біля Мульвійського мосту. Претендент на престол Костянтин отримав перемогу над військами узурпатора Максенція. Це  фактично зробило його  одноосібним правителем Заходу Римської імперії. Протягом наступних десяти років він здолав августів Сходу Максиміана Дазу та Ліциніана Ліцинія і об’єднав державу під єдиним правлінням. Відразу після перемоги біля Мульвійського мосту Костянтин видав указ про рівноправність християнської церкви з іншими культами імперії. А фактично імператор  навіть надав їй привілейованого становища та перетворення християнства на державну релігію Римської імперії. Саме з Мульвійської битви християнство починає свою переможну ходу Римським світом, а Костянтин входить в історію під ім’ям Костянтина Рівноапостольного.

1886

Відкриття статуї Свободи

За присутності президента США Гровера Клівленда у Нью-Йорку відбулось офіційне відкриття 93-метрової статуї «Свобода, що осяює світ».Її США отримали у подарунок від Франції до Всесвітньої виставки 1876 року та 100-річчя американської незалежності. У Нью-Йорк її доставили частинами влітку 1885 року на пароплаві «Ізері». Створив статую богині Свободи скульптор Фредерік Бартольді, а внутрішню конструкцію спроектував Гюстав Ейфель. У правій руці Свбода тримає смолоскип, а в лівій — таку собі подобу книги, на якій зроблено напис «JULY IV MDCCLXXVI», тобто 4 липня 1776 року — дата підписання Декларації незалежності США. Голову богині вінчає корона з сімома зубцями, кожен з яких символізують сім морів або сім континентів. Майже століття після відкриття статую внесли до списку об’єктів, що знаходяться під особливою охороною ЮНЕСКО.

1892

Анімація

28 жовтня 1892 року в Парижі художник та винахідник Еміль Рейно скликав глядачів на нове, досі ніким не бачене видовище – “оптичний театр”. Рейно вперше публічно продемонстрував свій апарат праксиноскоп, який показував картинки, що рухаються. Ця дата стала відправною точкою відліку в народженні анімаційного кіно і була обрана святкуванням Міжнародного дня анімації.

1914

Вирок для Гаврили Принципа

Рішенням суду Сараєво Гаврило Принцип, член організації “Молода Боснія”, який убив австрійського ерцгерцога Франца Фердинанда, був засуджений до 20 років позбавлення волі.  Гаврила уникнув страти оскільки йому було лише 19 років. За австро-угорським законом він був неповнолітнім. Принцип  утримувався у в’язниці у важких умовах і помер від туберкульозу 28 квітня 1918 року в Терезінштадті (нині Терезін, Чехія).

1918

Чехословацька  республіка

В Празі Національний комітет, в котрий увійшли представники всіх чеських політичних партій, оголосив про створення незалежної Чехословацької республіки. Її президентом став відомий політичний діяч і філософ Томаш Масарик. 28 жовтня вважається чеським Днем Незалежності.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *