27 жовтня в історії – про деякі події цього дня в світовій історіїї читайте в нашому традиційному огляді.

1553

Спалення Сервета

 У часи теократичної протестантської диктатури Жана Кальвіна в Женеві за звинуваченням у єресі було спалено на багатті Мігеля Сервета – іспанського вченого та богослова. Саме Сервет (на ілюстрації) відкрив європейцям мале коло кровообігу, раніше відоме лише арабським лікарям. Він займався астрономією, картографією та юриспруденцією, але головним чином – богослов’ям. У своїй ключовій праці “Відновлення християнства” він виступив проти догмату Трійці, стверджуючи, що Отець, Син і Святий Дух є лише проявами Бога, а не окремими особистостями. Крім того, він виступив проти хрещення немовлят, заявивши, що це таїнство слід здійснювати лише після досягнення свідомого віку. Переслідуваний на батьківщині, вчений утік у Швейцарію, але для Кальвіна погляди Сервета теж виявилися неприйнятними.

1682

 Засновано місто Філадельфія.

Історичне місто в штаті Пенсільванія було засноване англійським підприємцем Вільямом Пенном. Пенн отримав землю як оплату за борг короля Карла II перед батьком Пенна. Філадельфія є єдиним містом у Сполучених Штатах, оголошеним ЮНЕСКО об’єктом Світової спадщини . У 1800-і роки місто тимчасово було столицею Сполучених Штатів .

1873

Колючий дріт

Фермер з американського штату Іллінойс Джозеф Глідден подав заявку на патент на колючий дріт у  тому вигляді, в якому вона використовується і сьогодні. у патенті, виданому Гліддену, колючий дріт фігурував як “дротяна огорожа”. За легендою і тут не обійшлося без жінки. З великої вази, в якій дружина Джозефа, Люсінда зберігала свої шпильки для волосся, почали зникати шпильки. Якось, збираючи білизну для прання, господиня помітила, що з кишені сорочки Джозефа випало кілька зниклих шпильок. Глідден довелося тримати відповідь: він безуспішно намагається скрутити шпильку так, щоб її гострі кінці виявилися непереборною перешкодою для тих, хто забажає подолати такий паркан. Колючий дріт став першою дротяною огорожею, здатною вберегти велику рогату худобу. Недорогі огорожі з колючого дроту дозволили фермерам, які тримали худобу, обходитися без ковбоїв, а власникам ранчо –  легко захищати свої посіви від  тварин, що заходили на їхні землі.

1961

Космічний ядерний вибух

7 жовтня 1961 року з полігону “Капустін Яр” у ракетному пуску було здійснено перший висотний (космічний) ядерний вибух. Балістична ракета Р-12 доставила ядерного заряд  у 1,2 кт на висоту 150 км. Це був перший космічний ядерний вибух у СРСР. Вперше були отримані  експериментальні дані про вплив висотних ядерних вибухів на відображення та поглинання сигналів РЛС та радіозв’язок. Випробування дозволило виробити методи виявлення висотних малопотужних ядерних вибухів на відстані до кількох тисяч кілометрів.

1962

«Чорна субота»

«Чорна субота» – день, коли,  як вважається, світ був як ніколи найближче  до ядерної війни. 27 жовтня 1962 року  над Кубою ракетою радянського зенітного комплексу С-75 було збито розвідувальний літак ВПС США U-2. Його пілот майор Рудольф Андерсон загинув. Ще за кілька годин два літаки фоторозвідки ВМС США були  обстріляні зенітними гарматами під час обльоту Куби на малій висоті. Один із них був пошкоджений, проте обидва повернулися на базу. Війна здавалася неминучою. Військові радники президента Кеннеді намагалися переконати його ще до понеділка віддати наказ про вторгнення на Кубу. Але лідери США та СРСР змогли урегулювати конфлікт мирним шляхом – домовившись про виведення військових сил двох держав з території Куби та Туреччини.  Майор Рудольф Андерсон став єдиною жертвою Карибської кризи 1962 року.

1999

Захват вірменського парламент

Група озброєних людей увірвалася у вірменський парламент і відкрила вогонь. Вісім людей  отримали поранення. Ще стільки ж загинули, включаючи прем’єр-міністра Вірменії Вазгена Саркісяна та спікера парламенту Карена Демірчяна. Наступного дня після переговорів терористи здалися представникам влади. Терористів очолював 33-річний Наїрі Унанян, який називав себе журналістом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *