1 жовтня – Міжнародний день вегетаріанства, Всесвітній день какао та шоколаду та День ветерана в Україні.А у нас – декілька історичних поді, які сталися у цей день в різні роки.
1 ЖОВТНЯ 331 РОКУ ДО Н.Е.
Армія Александра Македонського у битві біля Гавгамел (Месопатамія) розбиває війська персидського ціря Дарія ІІІ.
Перська кіннота майже вп’ятеро перевершувала кінноту Олександра, а піша армія – удвічі. Дисципліна, сміливість та рішучість взяли гору над числом, і армія Дарія була вщент розбита. Це фактично привело до припинення існування Перської імперіїї Ахеменідів. Дарій з рештками війська був змушений рятуватись втечею, після чого Олександр без бою захопив Вавилон та інші міста Перської імперії. Перські вельможі присягли Олександру як новому володарю Азії.
1 ЖОВТНЯ 1553 РОКУ
У Вестмінстерському аббатстві в Лондоні на англійський престол короновано Марію Тюдор.
Марія Тюдор стала першим в історії Англії правлячим монархом-жінкою. Від свого народу королева отримала прізвисько «Кривава Мері» – за жорстокі переслідування протестантів.
1 ЖОВТНЯ 1648 РОКУ
Українські козаки взяли фортецю Кодак
Облогу польского форпосту українські війська почали невдовзі після перемоги у Корсунській битві в травні 1648 р. Але на початку визвольної війни Хмельницький не став витрачати шалені ресурси на здобуття фортеці. До її стін були спрямовані лише окремі нечисельні загони. Блокада була нещільною, а спроби штурму не мали бажаних результатів. Ситуація змінилась у вересні, коли під Кодак прибули козацьк полки під командуванням Якова Вовченка, Максима Нестеренка та Прокопа Шумейка. Щільної блокади поляки вже не витримали. 1 жовтня Кодак капітулював. Умови капітуляції були почесними – залога покидала фортецю під розгорнутими прапорами та з особистою зброєю, залишивши лише гармати. Полякам дозволили взяти з собою також тіло загиблого у Жовтоводській битві Стефана Потоцького. Біля 7 жовтня польський гарнізон назавжди покинув Кодак. Козака стала підконтрольною вся течія Дніпра – від Білорусі до Великого Лугу.
1 ЖОВТНЯ 1856 РОКУ
Почав друкуватися роман «Мадам Боварі».
Літературний дебют Гюстава Флобера відбувся на сторінках французького журналу Revue de Paris. Роман, який увійшов до скарбниці світової літератури, друкувався на його сторінках до 15 грудня в якості фел’єтону. Та й мав спочатку трохи довшу назву – «Мадам Боварі. Провінційні звичаї». Над ним Флоберу довелося багато попрацювати – робота над романом тривала п`ять років! Сам Гюстав в листуванні якось зізнався: «Боварі рухається важко. За цілий тижень – лише дві сторінки!!! Є за що самому собі набити пику». До речі, через дебютний роман, вже в січні 1857 року Флобер пристав перед судом. Він був звинувачений в порушенні публічності, релігійної моралі та добрих звичаїв. І все це – на сторінках «Мадам Боварі». Але суд Гюстава виправдав. Роман здобув шалений успіх серед читачів.
1 ЖОВТНЯ 1908 РОКУ
В американському Детройті Генрі Форд презентував нову модель свого автомобіля — двомісний Ford Model T.
«Форд Модель Т» (також відомий, як Tin Lizzie) —найпопулярніший автомобіль першої чверті ХХ століття. Таким він став дякуючи своїй дешевизні, економічності та витривалості. Ця модель першою в історії досягла мільйоних «тиражів». До 1927 року, коли “Модель Т” зняли з виробництва, їх було виготовлено понад 15 мільйонів екземплярів!
1 ЖОВТНЯ 1946 РОКУ
У Нюрнберзі винесено вирок нацистським військовим злочинцям.
Суд, який тривав майже 10 місяців, вів міжнародний трибунал, до складу якого увійшли представники США, СРСР, Франції та Великобританії. Це був перший судовий процес такого роду в історії. Уперше агресор постав перед судом світового співтовариства за злочини перед людством. Вперше злочинними були названі організації: керівний склад націонал-соціалістичної партії, штурмові (СА) та охоронні (СС) загони, служба безпеки (СД), таємна поліція (гестапо). Що стосується особистих вироків, то трибунал засудив до страти 12 високопоставлених нацистів. Ще трьох покарав довічним ув’язненням.Четверо отримали від 10 до 20 років тюрми. Трьох підсудних було виправдано.
1 ЖОВТНЯ 1946 РОКУ
День створення Китайської народної республіки
Під час мітингу на площі Тяньаньмень у Пекіні голова Центральної Народної Урядової Ради Мао Цзедун проголосив створення Китайської Народної Республіки. Це проголошення стало кульмінацією багаторічної війни між комуністичними силами Мао та режимом Чан Кайши – лідера , правлячої з 1920-х років, національної партії Гоміндьан. Курс компартії підтримував Радянський Союз, Гоміньдан мав підтримку США. Після 1949 року Чан Кайшы та його прихильники зберегли владу тількі на Тайвані. КНР же до сих пір керує Комуністична партія Китаю, сама республіка на сьогодні є однією з найпотужніших держав світу.