19 та 20 червня в історії Запоріжжя – про історичні події цього дня читайте в традиційному огляді нашого сайту.
1885
СТРАЙК ЗАЛІЗНИЧНИКІВ
В червні 1885 року страйкують олександрівські залізничники – робітники місцевих залізничних майстерень. Страйкарі вимагають підвищення заробітної плати. 20 червня майже чотири сотні робітників перекривають залізницю та блокують на станції Олександрівськ (зараз – «Запоріжжя-1») потяг, який їхав із Севастополя.
Для придушення цього заворушення в Олександрівськ було викликано три роти солдатів. 11 найактивніших страйкарів були заарештовані. В липні того ж року відбувся суд над ними. На засідання, щоб підтримати товаришів, прийшло 250 робітників залізничних майстерень. У результаті вирок став несуворим – семеро страйкарів були заарештовані строком на два тижні, інших виправдали. Вимог страйкарів адміністрація майстерень тоді не задовольнила.
Зараз Південні залізничні майстерні це Запорізький механічний завод на вулиці Барикадній.
1909
СВЯТО КВІТІВ ТА ЗЕЛЕНІ
20 червня 1909 року в Олександрівську відбувається «небывало-грандиозное гулянье», як пише газета «Запорожский край». “В городском саду, арендуемом Н.С. Пулавским, состоится в первый раз в г. Александровске гулянье под названием «Оригинальный конкурсный праздник живых цветов и зелени» с ценными призами и сюрпризами», – пишуть 114 років тому місцеві журналісти.
«Розкішні призи» обіцяють за все «лучшее, изящное и оригинальное, созданное или же убранное живыми цветами и зеленью». Відповідно обіцяють прикрасити й міський сад. «Вход в сад и главная аллея будут превращены в фантастический тоннель из зелени”, – пише преса.
Міський сад («Городской сад», «Горсад») – фактично центральний парк культури та відпочинку в Олександрівську. Розташовувався він між вулицями Гоголівською, Жуковською, Дніпровською та Тургенєвською. Зараз на його місці – сквер з будівлею Театру ляльок.
1928
НОВІ ВУЛИЧНІ НАЗВИ
19 та 20 червня 1928 року засідає одна з комісій Культурно-соціяльної секції Запорізької Міськради. Обговорюють назви місцевих вулиць. Декілька з останніх пропонують перейменувати. Серед них – вулиці названі на честь ще донедавна примітних більшовиків Троцького та Раковського. «Аби в нових назвах менше було «вождизму»», – висловився тоді секретар секції Каленіченко.
Ім’я Льва Троцького з 1922 року носить вулиця Троїцька. Але у 1927 році Троцького зняли зі всіх посад і відправили в заслання. Тоді ж в ході внутрішньопартійної боротьби був знятий зі всіх посад й Християн Раковський – комуністичний діяч болгарського походження, екс-голова Раднаркому УСРР та один з керманичів КП(б)У. Назву на честь нього з 1922 року має колишня вулиця Ливарна (зараз – Перша Ливарна).
Вже за місяць пропозицію комісії затвердять. Вулиця Раковського отримає нову назву «Червоногвардійська», Троцького – «Чекіста».
1928
ЗАКРИТТЯ СИНАГОГИ
20 червня 1928 року президія Запорізької міськради розглядає питання №917 – «Про вилучення із ведення релігійних єврейських громад однієї синагоги»». Мова про Центральну Хоральну синагогу на вулиці Троїцькій, вона ж у народі – «синагога Лящинського». За чотири роки до того громада цієї синагоги нараховувала 500 парафіян.
В результаті Запорізька міськрада ухвалює рішення про закриття синагоги — ««враховуючи, що до 700 осіб трудящого населення (євреїв) висловилося за передачу такої під культурну установу».
Майже так і сталося – в листопаді 1928 року будівлю вже колишньої синагоги почали переобладнувати. Правда, зовсім не під «клуб кустарів», як планувалося спочатку. «Враховуючи те, що для спортзалу підшукати приміщення у Запоріжжі немає можливості, президія міськради вирішила передати приміщення синагоги Лящинського поряд з Палацом праці (колишній будинок Лящинського) під будинок фізкультури та центральний військовий куточок», – повідомить 23 листопада 1928 року газета «Червоне Запоріжжя».
Зараз у будівлі колишньої синагоги – медцентр та ресторан. 26 квітня 2021 року споруда була занесена до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як пам’ятку архітектури місцевого значення. Адреса: Троїцька, 27.
1929
АВАРІЯ НА ДНІПРОБУДІ
«Жодне велике будівництво не відбувається без катастроф, знає їх і Дніпробуд», – розповідає книга «Дніпробуд» 1931 року видання. Однією з таких катастроф автор книги І. Кугель називає аварію, яка трапилась 20 1929 року. Цитую:
«20 червня все будівництво було вражене жахливою звісткою: Дніпро прорвався до котловану лівого берега. Вода вже була вся відкачана, треба було почати укладання бетону. Але несподівано в одному місці утворилось протікання, і 150 тис. куб. метрів води ринуло до котловану. Без найменшого зволікання вся робоча громадськість мобілізувалась на ліквідацію катастрофи. Працювали так, що іноземні фахівці тільки руками розводили: аварію було ліквідовано за кілька днів без жертв».
1931
КІМ ПАВЛОВ
19 червня 1931 року народився Кім Павлов – футболіст, кумир запорізьких вболівальників 1950-х років та один із лідерів «Металургу тих часів. Правий крайній нападник виступав за «Металург» з 1951 по 1962 роки(з перервою). За цей час Павлов зіграв за команду у 282 матчах! В них він забив 58 голів.
У складі «Металургу» Павлов двічі ставав чемпіоном України (1952, 1960) та стільки ж раз вигравав Кубок УРСР (1951, 1952). Серед вболівальників Павлов мав своє прізвисько – «Горбатий». «Коли він стрілою мчав правим флангом, здавалося, що тіло його нахилено під кутом 45 градусів до футбольного поля», – пояснював запорізький спортивний журналіст Аркадій Копеліович.
Помер Кім Павлов 16 березня 2000 року в Запоріжжі.
1963
ОЛЕКСАНДР ТРЕГУБЕНКО
20 червня 1963 року уходить у засвіти Олександр Трегубенко – багаторічний керівник «Дніпроспецсталі». Олександр Федорович очолював «ДСС» з 1939 по 1962 роки.
За клопотанням колективу «Дніпроспецсталі» вже 15 серпня 1963 року на честь Трегубенка була перейменована вулиця Фестивальна. Олександр Федорович з 1949 року жив у будинку №185 на проспекті Леніна – на розі з вулицею, що зараз носить його прізвище.
1985
АВТОЗАВОДСЬКА
20 червня 1985 року на мапі Запоріжжя з’являється нова назва. Запорізький виконком надає ім’я вулиці, яка тільки починає забудовуватися. Це – Автозаводська на зовсім ще юних «Пісках». Назва – звісно ж, на честь Запорізького автозаводу.
До речі, у цей же день відбувається ще одна зміна на мапі міста. 20 червня 1985 частина вулиці Паровозної змінює назву – стає частиною вулиці Василя Пойденка.
Такими були події 19 та 20 червня в історії Запоріжжя. Не перемикайтесь, далі буде! Дякую всім добрим людям за підтримку та донати. Вони надихають та надають сил!
© Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 20 червня 2023. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!
Джерела:
Фото: “Атипове Запоріжжя”; Сергій Лавров; власні архіви.