25 та 26 березня в історії Запоріжжя – про історичні події цього дня читайте в традиційному огляді нашого сайту.


1966

Михайло Всеволожський

25  березня 1966 на посаду заступає новий перший секретаря Запорізького обкому – фактично очільник області.  Олексій Титаренко, який керував  обкомом з 1962 року, відправляється на підвищення – стає секретарем ЦК КПУ. Замість нього головним партійцем Запоріжжя обирають Михайла Всеволожського. На посаді першого  секретаря обкому Всеволожський пропрацює майже 20 років. На пенсію його відправлять вже при Горбачові – у 1985 році.

Брежнєв на пероні “Запоріжжя-1”. Ліворуч генсека – Всеволожський.

1971

Шейк

Офіційна програма одного танцювального вечора у Палаці культури Будівельників тресту «Запоріжбуд» від  1971 року: «Вальс, повільний фокстрот, шейк, ча-ча-ча, квікстеп, танго, фокстрот, самба». Але…  Місцева преса обурюється: «Оркестр грає лише шейк!». Це наймодніший танець весни 1971-го!  Але партійні рупори за звичкою шельмують модний танець: «Неестетичний і навіть дикуватий!».

 Дістається і тим, хто «смикає головою, руками і плечима» під шейк: «Дівчата, що його танцюють,  взуті в чоботи й одягнені в штани, невдалий крій яких ніяк не назвеш елегантним. Звідки тут буде граціозність, плавність та легкість? Швидше – грубувате топтання».

ПК Будівельників. 1960-і.

1975 рік

Вулиця Сапожнікова

У ще зовсім юному Хортицькому житломасиві з’являється ще одна вулиця. 25 березня 1975 року міськвиконком приймає рішення – “улицу в новом Хортицком жилмассиве, проходящую от трассы Запорожье-Днепропетровск до с. Слободка в районе ж/д станции Днепрострой-ІІ, наименовать улицею им. Георгия Сапожникова”.

Георгій Сапожніков – «один з перших радянських льотчиків, герой громадянської війни». Загинув у Олександрівську у 1920 році – у катастрофі, яка сталась  через технічну несправність літака.

У 2016 році вулицю перейменують. Вона отримає назву на честь Василя Стуса.

Пивзавод №2 на вулиці Сапожнікова.

1975

День ласунів

У березні 1975 року ресторан «Лахті» звертає  увагу на юних запорожців. Щонеділі, з 12 до 17 години, тут проводять  Дні ласунів. У цей час у «Лахті» можна поласувати запеченими в тісті або фаршированими яблуками, яблучною бабкою, морозивом з фруктовим пюре, тістечками та молочним коктейлем. І все це як і для дорослих увечері  – під супровід інструментального ансамблю! Для юних ласунів він виконує популярні дитячі пісні.

Дні ласунів протримаються у ресторані багато років. У 1980-і розважальну програму заходів навіть «розширять». Дітей  у залах із «казковим оформленням» будуть розважать «надувні крокодили та бегемоти, що плавають у басейні біля фонтану, конкурси на краще виконання, віршів, пісень та танців». Ще у  «меню» –  програми мультиплікаційних фільмів і ярмарки книг та іграшок.

1977

«Олімпійські надії»

У березні 1977 року спортивний подарунок отримують запорізькі електрометалурги. А з ними  – студенти медінституту та й всі інші запорізькі прихильники спорту. Поруч з медичним інститутом , між вулицею Нижньодніпровською та «Райдугою» відкривають  спорткомплекс заводу «Дніпроспецсталь». Це – стадіон з футбольним полем та біговими доріжками. Він отримує назву «Олімпійські надії».

Преса повідомляє, що на черзі відкриття  ще низки спортивних об’єктів. Наприклад, у парку Пушкіна будують спорткомплекс будівельників – з чотирма залами.  А на вулиці 12 квітня – найбільший в Україні легкоатлетичний манеж.

На стадіоні “Олімпійські надії”.

1981

Коктейль-бар

«Писк» весняного сезону-81  –  релакс у коктейль-барі. Останній у березні відкривається  у все тому ж ресторані «Лахті». Тут нечуваний комфорт – «затишні столики на двох, м’яке освітлення та стереофонічна музика»!  У прейскуранті – коктейлі, пунші, глінтвейн, коньячний фліп, кава по мексиканські, сирне печиво та фірмове м’яке морозиво.  Але на ніч «завіятися» не вийде – бар відкритий з 11:00 до 23:00.  Ближче до закриття діє «дрес-код» – адміністрація закладу попереджає: «Увечері вхід лише у вечірніх туалетах!».

Із архіву Володимира Сидоріна

2006

Місцеві вибори

26 березня 2006 року запоріжці  голосують  за склади рад та обирають міського голову.  Ради того року формують суто за партійними списками. Понад половини мешканців Запорізької області на виборах до Верховної ради віддають перевагу Партії регіонів – 51,2 %. На другому місці за голосами виборців Запоріжжя опинився Блок Юлії Тимошенко – 10,9 %.  На третьому  – Блок Наталії Вітренко «Народна опозиція» – 6,5 %.

Такою ж трійка лідерів виявилась і на виборах до Запорізької обласної ради. Рівно половину місць – 60 зі 120 – в облраді отримали регіонали.  Ті ж партії та блоки виявилася лідерами перегонів за місця у міській раді. З несподіванок преса називає повний «прольот» мимо рад соціалістів та Блоку Литвина, як і непотрапляння до складу міської ради президентської «Нашої України». 

На посаду міського голови було 23 претенденти. Трійка фаворитів – Євген Карташов, Володимир Кальцев та Петро Сабашук. Вдруге поспіль вони за результатами «мерськіх»  перегонів фінішують на тих же місцях: 1) Карташов (36% голосів); 2) Кальцев (30%); Сабашук (16%). До речі, для Володимира Кальцев це вже третій поспіль «фініш» на другому місці. А буде ще і четвертий, але про те вже в одному з наступних випусків.

«Путіністи»

А ще у виборах-2006  бере участь і партія з зовсім нецензурною зараз  назвою – «Партія політики путіна».

У першій трійці запорізьких «путінців»: підприємець Дмитро Зусманович, екс-начальник УСБУ (!) в Запорізькій області  й генерал-майор у відставці Станислав Рибальченко та гендиректор торгового будинку «Кераміст» Олег Резніков (підлеглий Зусмановича).

Своєю прихильністю виборці таку партію не відзначили.  Від запоріжців вона отримала 0,14 % і стала 22-ю у виборчих перегонах. Взагалі по країні результат був майже ідентичний.

Такими були події 25 та 26 березня в історії Запоріжжя. Не перемикайтесь, далі буде! Дякую за ваші коментарі, відгуки та донати. Вони надихають

Друзі, тимчасово, до Перемоги, змінив професію – замість екскурсовода став добровольцем. Тому поки що на жаль не можу проводити екскурсії. Але продовжую вам про нього розповідати в інтернеті. У мене та у Запоріжжя ще стільки цікавого – розповідати й розповідати. Тож не зупиняюсь – попри всі негаразди та завдяки вашій підтримці. Щиро дякую всім, хто підтримує!
Карта: 4149 6293 3142 8607 (Приват, Вертепний Р.В.).
PayPal: retrozp@gmail.com.

 © Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 25 березня 2023. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!

Джерела:

Фото: “Атипове Запоріжжя”; власні архіви;

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *