9 грудня в історії Запоріжжя – про історичні події цього дня читайте в традиційному огляді нашого сайту.
1982
Героїв Сталінграда
9 грудня 1982 року Запорізький міськвиконком перейменовує вулицю Шкільну. Вона отримує назву «Героїв Сталінграду». «З метою увічнення героїзму подвигу радянських воїнів у Сталінградській битві», – пояснює своє рішення міська влада.
До речі, Шкільною до цього вулиця була вже 60 років – з 1922 року. До цього – з 1905 року – мала назву Бурсацька. Обидві назви були присвячені одному об’єкту. Це так звана «Школа на Валах». Вона ж – Друге міське парафіяльне училище, у радянські часи — школа №2.
У 2016 році вулиці повернули попередню назву. До речі, на ній досі можна побачити будівлю тої самої «Школи на Валах». Сучасна адреса – Шкільна, 21 (на верхньому фото).
1982
Площа 60-річчя СРСР
Того ж 9 грудня 1982 року на мапі Запоріжжя з’являється ще одна нова назва. Це – площа імені 60-річчя СРСР. Таке ім’я отримує нова площа, яка утворилась після реконструкції території біля Правобережного пляжу. Її розташування – на перетині Гребельної та Вінтера, напроти будівлі «Дніпроенерго».
19 лютого 2016 року рішенням Запорізької міської ради площа була перейменована – на честь Енергетиків.
1988
«Мотор»
У грудні 1988 року палац спорту «Юність» приймає матчі першого туру 28-го чемпіонату СРСР із гандболу серед жіночих команд вищої ліги. У списку учасників турніру є нове ім’я – запорізький “Мотор”. Втім, колектив добре знайомий уболівальникам – це колишня команда Запорізького індустріального інституту.
Турбота одразу про два клуби вищої ліги (чоловічий та жіночий) у 1988 році виявилася вже непосильною для ЗІІ. Запорізьких гандболісток під опіку взяло виробниче об’єднання «Моторобудівник».
«Нові шефи зустріли нас виключно привітно. Ми відчули себе своїми серед моторобудівників і це не перебільшення. Зі свого боку постараємося вже найближчими роками створити висококласну команду», – каже у 88-му тренер Леонід Ратнер.
Першу перемогу під новим ім’ям запорізька команда здобуває вже у своєму першому офіційному матчі. У «Юності» запоріжанки обігрують власниць кубка ІГФ – гандболісток литовської команди «Егле». До речі, в майбутньому здобуде євротрофей і «Мотор». У 2001 році запорізькі гандболістки переможуть у турнірі Кубка кубків. На жаль, 2009 року “Мотор Січ” припинило фінансування жіночого гандбольного клубу. На той час запорізький «Мотор» був вже 14-разовим чемпіоном України.
1990
«Козак Мамай» та «Салем»
Запорізька преса повідомляє, що на початку грудня 1990 року у Запоріжжі відкрились два нових кафе. Заклад під назвою «Козак Мамай» розпочинає свою роботу навпроти універмагу «Правобережний» – на розі вулиці Кіяшко та бульвару Вінтера.
«Колись тут розташовувався районний РАГС, а тепер подають страви української кухні», – пишуть журналісти у 1990 році. До речі, подають страви тут по цей час. Правда, вже в іншому закладі під назвою «Саквояж»
Ще одне нове кафе у грудні 1990-го презентує радянсько-сирійське підприємство «Амаль-Сприяння». Заклад «Салем» відкривається неподалік цирку – на вулиці Волгоградській. У кафе на 50 місць – східна кухня. З 11 години вечора та до 4 ранку відвідувачам тут обіцяють шоу-програму.
1999
Анатолій Дубовський
9 грудня 1999 року у Запоріжжі помер Анатолій Дубовський – відомий лікар та державний діяч. У різні часи Анатолій Іванович керував декількома медичними закладами міста. Був головним лікарем 9-ї та 5-ї лікарень, генеральним директором обласного центру екстремальної медицини та швидкої допомоги. Мав звання «Заслужений лікар України». Також Анатолій Дубовський був депутатом Верховної Ради України I скликання (1990—1994). На фасаді будинку, де жив Дубовський, встановлена меморіальна дошка (адреса – бульвар Шевченко, 71).
© Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 9 грудня 2022. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons Із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» і з обов’язковим активним гіперпосиланням на дану вебсторінку. Будь-яке використання без вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!