3 жовтня – розповідаю про історичнії подіі, якиі трапилися у цей день у різні роки
52 РІК ДО Н.Е.
Вождь галльського повстання Верцингеторикс здався в полон римлянам
Під час Галльської війни, у 52 році до нашої ери, повстання об’єднаних галльських племен проти Цезаря очолив Верцингеторикс – вождь кельтського племені арвернів. У битві при Герговії (червень 52 рік до н. э.) він дав гідну відсіч римським легіонерам. Цезар насилу уникнув повного розгрому, був змушений зняти облогу Герговії і відступити.
Але незважаючи на свій початковий успіх, повсталі галли були врешті-решт оточені в фортеці Алезія в центральній Галлії. Спроби Верцингеторикса зняти облогу чи прорвати її два кільця були невдалими. Через голод, що охопив Алезію, галли вимушені були скласти зброю.
Подробиці здачі галлського полководця Плутарх описував так «Верцингеторікс, керівник усієї війни, одягнувши найкрасивіше озброєння і багато прикрасивши коня, виїхав із воріт. Об’їхавши навколо піднесення, на якому сидів Цезар, він зіскочив з коня, зірвав із себе всі обладунки і, сівши біля ніг Цезаря, залишався там, доки його не ув’язнили, щоб зберегти для тріумфу».
Взятий у полон Верцингеторикс був серед інших трофеїв доставлений до Риму, де провів п’ять років в ув’язненні. Після участі в тріумфальній процесії у 46 до н. е. був задушений (за іншими джерелами – чи то обезголовлений, чи то померлий від голоду у тюрьмі).
1929 РІК
Королівство сербів, хорватів та словенців отримує офіційну назву Королевство Югославія.
Ще у 1918 року було створено єдину державу, до якої увійшли території Словенії, Хорватії, Боснії і Герцеговини, Сербії і Чорногорії, з краями Косово, Воєводина і Вардарська Македонія. З 1921 року нею керував Олександр І із сербської династії Караеоргієвичів. Саме за іниціативою короля-диктатора королівство було перейменовано в Югославію .
1932 РІК
Ірак отримує незалежність
Після завершення терміну дії британського мандату на управління Месопотамією Ірак стає незалежною державою і вступає у Лігу Націй. До цього часу, з 1920 року, країною правила Велика Британія. Хашимітське королівство Ірак, як монархія, проіснувала 37 років, доки не була повалена арабськими націоналістами соціалістичного спрямування.
1935 РІК
Італійські війська вторглися до Абіссінії (Ефіопії).
О 5-й ранку без оголошення війни італійська армія вдерлася до Ефіопії з території Еритреї силами 18 дивізій і провела авіабомбардування міста Адуа. Керував вторгненням Еміліо де Боно. Ініциатором агресіїї, звісно, став керманич фашистської Італіїї Беніто Муссоліні, плекаючи надію на будівництво «нової Римської імперії». Ненавчена й озброєна ледве що не луками армія абіссінського імператора Хайле Селассіе I не змогла чинити опору загарбникам. 5 травня 1936 року італійські війська зайняли столицю Ефіопії Адіс-Абебу. Того ж дня рішенням уряду Беніто Муссоліні Абіссінія була приєднана до колонії Італіська Східна Африка. Імператора Хайле Селассіе I подався у вигнання.
1942 РІК
У Німеччині відбувся перший успішний запуск ракета «Фау-2»
Перший успішний випробувальний політ ракети «Фау-2» (німецькою – «Vergeltungswaffe-2», «Зброя відплати») був здійснений з полігону біля селища Пенемюнде, що на острові Узедом у балтийского побережжя Німеччини. Набравши швідкість 5400 км/г балістична ракета піднялася на висоту 85 км та пролетіла 192 кілометри. Кольоровий фільм зі сценами першого успішного запуску «Фау-2» і коментарями її конструктора Вернера фон Брауна був продемонстрований Адольфу Гітлеру та отримали від того дуже схвальні відгуки.
Перші бойові запуски «Фау-2» відбулися 6 вересня 1944 року. Взагалом до кінця віни німці встигли запустит 4300 ракет. Географія цілей – Лондон, Південна Англія, Антверпен, Льєж, Брюссель, Париж, Ліль, Люксембург, Ремаген, Гаага… Лише у Великій Британії жертвами ракетних обстрілів стали близько 10 тисяч людей, майже 3 тисячи з них – загинули.
«Фау-2» виявилася надзвичайно смертоносною зброю під час війни, а вже після неї стала прототипом міжконтинентальних балістичних ракет. Останні розроблялися для США і СРСР багатьма з тих самих німецьких учених, які працювали над ракетами у нацистській Німеччині.
1981 РІК
У в’язниці Мейз (Белфаст, Північна Ірландія) завершилося відоме голодування ув’язнених членів Ірландської республіканської армії.
Безпрецедентна акція протесту тривала сім місяців і забрала життя 10 людей. Першим помер Боббі Сендз, один з лідерів Ірландської Республіканської Армії (ІРА), котрий ініціював голодування 1 березня 1981 року . Це був день п’ятої річниці рішення британського уряду ставитися до членів ІРА як до звичайних кримінальних злочинців, позбавивши їх прав, встановлених для політв’язнів. Акція було припинено без задоволення вимог голодуючих. Лише згодом уряд Великої Британії задовольнив деякі з них: дозволив в’язня носити звичайний одяг, спілкуватися один з одним, отримувати пошту, побачення з рідними.
1990 РІК
Возз’єднання Німеччини: соціалістична НДР приєдналася до ФРН
За чотири дні до 41-ї річниці проголошення Німецької Демократичної Республіки Східна і Західна Німеччини об’єднались в єдину державу. Це відбулося після 45 років післявоєнного розділення держави. Формально возз’єднання відбулось у вересні, після ратифікації відповідного договору парламентами ФРН та НДР і офіційні урочистості були заплановані на грудень, але із-за серйозних економічних проблем в НДР цю подію було перенесено на два місяці раніше.
На іллюстрації – «Верцингеторикс здається Цезарю. Картина Ліонеля Роайєра. 1899 р.»