як фірма “Сіменс” дніпрогес будувала

25 лютого 1927 року  радянський уряд та німецька фірма «Сіменс-Баууніон»  уклали угоду про співробітництво на Дніпробуді


Легендарний запорізький Дніпрогес будували не лише вітчизняні будівельники та фахівці. Дніпробуд був дітищем й нових світових технологій та передового закордонного досвіду. Адже долучені до  будівництва були й іноземні спеціалісти. Наприклад, 25 лютого 1927 року угоду про співробітництво на Дніпробуді уклали голова радянського уряду  Куйбишев і  представник німецької  фірми «Сіменс-Баууніон» Мевіс.  

Уряд доручив компанії  «здійснити технічну консультацію щодо вибору методів будівельних робіт та їх механізації при спорудженні гідростанції на Дніпрі, включаючи влаштування шлюзів». «Сіменс-Баууніон»  зобов’язалася «розробити спільний проєкт будівництва та надати відповідну технічну документацію». А ще компанія мала відрядити  чотирьох спеціалістів на Дніпробуд строком на 54 місяці  – «для консультацій з питань спорудження гідросилових установок, земляних та вибухових робіт, будівельної техніки». Німецьку  консультацію Дніпробуду очолив доктор Клеєман.

Долучаючи до Дніпробуду авторитетну німецьку компанію уряд враховував і те, що на будівництві передбачалося широко залучити між іншими й техніку та обладнання із Німеччини — від компаній «Крупп», «Цейс», «Сіменс-Гальске», та інших. Взагалі серед постачальників Дніпровського будівництва  було понад 30 німецьких фірм. Лише наприкінці 1927 року торгпредством СРСР у Німеччині було розміщено замовлень на загальну суму понад 1 млн 261 тис. доларів.

Заробила чимало грошей і «Сіменс-Баууніон». В одному з листів до Енергоцентру у листопаді 1930 року начальника Дніпробуду Олександр Вінтер повідомляв: «За весь час дії угоди фірмі Сіменс-Баууніон» буде сплачено 500 тисяч американських доларів». Для порівняння із сучасним еквівалентом суму треба помножити десь на 20!

До речі у тому ж листі Вінтер повідомляв і про те що угода з німецькою компанією розривається за взаємної згоди 1 грудня 1930 року. «Угода мала  на увазі та охоплювала лише частину підготовчих робіт та план виконання робіт. Фірма надзвичайно ретельно та сумлінно виконує це своє зобов’язання у надзвичайно короткий термін, проте Будівництво скористалося лише деякими вказівками та порадами фірми… Було вирішено в основному орієнтуватися на вказівки американців»,  – писав начальник Дніпробуду.

Друзі, підбадьорити солдата Акбаша та підтримати роботу сайту традиційно можна донатом. Дякую всім добрим людям за підтримку! Вона  надихає та надає крила!:
Карта: 4149 6293 3142 8607 (Приват, Вертепний Р.В.).
PayPal: retrozp@gmail.com.

 © Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 2025. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без виконання вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *