60 років тому “дубовий гай” проголосили пам’яткою природи
Єврейська лікарня, Запорізький автозавод та “Дубовий гай” — ці та інші історичні цікавинки Запоріжжя в новому випуску нашої традиційної рубрики.
Вітаю, друзі!Навіть в лавах ЗСУ намагаюся підтримувати професійні кондиції. Бо моя актуальна посада геть не пов’язана з тим, що робив багато останніх років. А так же ж хочеться хоч іноді займатися улюбленою справою. Тому сьогодні не втримався — підготував для вас новий випуск “Цього дня в історії Запоріжжя” 🙂 Трошки “розвіявся”, сподіваюсь що ви на це чекали! Підбадьорити солдата Акбаша та підтримати роботу сайту традиційно можна донатом на карту 4149 6293 3142 8607. Дякую всім добрим людям за підтримку! Вона надихає та надає крил!
1902
Єврейська лікарня
28 листопада 1902 року до Міської думи Олександрівська надійшло прохання від Олександрівського громадського управління допомоги бідним євреям – про надання земельної ділянки для будівництва єврейської лікарні. До речі, на той час юдейська громада міста була досить численною. До неї відносилася третина всіх мешканців Олександрівська!
Міська влада задовольнила клопотання – надала під єврейську лікарню ділянку на розі вулиць Соборної та Слободської. Та й ще додала 5000 карбованців — на облаштування медичного закладу. Але поставила умову: амбулаторне лікування повинно надаватися усім мешканцям міста!
Єврейська лікарня почала свою роботу 24 серпня 1908 році. Лікарняний комплекс був побудований за проєктом архітектора Бучинського. Треба відзначити, що ця лікарня працює і сьогодні. Правда, вже декілька разів змінила назву та статус. З Єврейської спочатку перетворилась на 2-гу Радянську. Потім стала 1-м лікувальним об’єднанням, ще згодом – 1-шою міською лікарнею. У 2013 році міська влада прийняла рішення про створення на її базі Центральної поліклініки Центру первинної медико-санітарної допомоги № 1.
1943
Іванов та Істомін
28 листопада 1943 року поблизу Запоріжжя загинули відразу двоє майбутніх Героїв Радянського Союзу – Петро Іванов та Василь Істомін. Підполковник Іванов – 30-річний льотчик, командир 886-го винищувального авіаполку. Під час Другої світової війни Іванов здійснив 299 бойових вилетів, у 80 повітряних боях збив 17 літаків противника. Загинув у повітряному бою в районі Нижньої Хортиці. Похований на Капустяному кладовищі у Запоріжжі. Звання Героя Радянського Союзу Іванову було присвоєно посмертно 26 жовтня 1944 року. 15 квітня 1965 року на честь Іванова була перейменована вулиця МОПРа (Шевченківський район Запоріжжя).
Старший лейтенант Істомін – 25-річний командир протитанкових рушниць, загинув в бою на Розумівському плацдармі. Похований у Розумівці. За «вміле виконання бойових завдань, відвагу та мужність, виявлену в боях за Дніпро» був посмертно нагороджений званням Героя Радянського Союзу у лютому 1944 року. 30 липня 1970 року на честь Істоміна була перейменована верхньо-хортицька вулиця Калініна (зараз – Дніпровський район Запоріжжя).
1958
Автозавод «Комунар»
У 1958 році запорізький завод «Комунар» ще випускає комбайнові жатки. Але 28 листопада вже змінює свою назву – замість комбайнового офіційно стає автомобільним. Починається реконструкція підприємства під випуск нової продукції. «У зв’язку зі зростанням матеріального добробуту трудящих і значним попитом на автомобілі індивідуального користування», колективу запорізького «Комунару» доручають налаштувати та почати виробництво перших в країні мікролітражок. На це дають усього лише півтора року – серійний випуск «Запорожців» вимагають розпочати вже в другій половині 1960 року!
1963
«Дубовий гай»
28 листопада 1963 року постанова Запорізького облвиконкому № 548 проголошує територію парку «Дубовий гай» пам’ятником природи. На той час парку офіційно виповнилося лише чотири роки. Яким він був 60 років тому? «У парку налічується 448 дубів різного віку. У тому числі – 120 дерев старше ста років», – розповідають у 1963 році запорізькі журналісти. Крім того, тут зростають акації, ялинки, липи, берези, ясені. Особливо багато канадських тополь – близько 15 тисяч. Загалом у 1963 році в «Дубовому гаю» на площі 155 гектарів росте понад 25 тисяч дерев.
До послуг відпочивальників — безліч місцевих об’єктів. Тут є естрада на 1200 місць і кінотеатр — на 700, кінолекторій, планетарій, бібліотека-читальня і безліч атракціонів: від човників і літаків, що літають, до силомірів і кімнати сміху. До речі, у 1963 році в парку вперше проводять так звані «запорізькі вечорниці» – «запалюють багаття та смолоскипи, при світлі яких городяни у вишиванках співають старі народні пісні, танцюють та грають».
Сучасна площа парку складає 57 га, з яких 5 га – пам’ятка природи місцевого значення “Ділянка 250-річних дубів”.
Ще декілька ретро-світлин “Дубового гаю”:
© Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 28 листопада 2023. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без виконання вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!
Ходили з першою вчителькою до Дубовки, то вона нам показувала дуб Махно. У стовбур були вбиті залізні кілки, начебто зверху було кулеметне гніздо. Чи відповідає це дійсності , не можу сказати. Але зараз такого дерева вже не знахожу
Так, був такой дуб. Його спиляли у 1970-і роки.