3 листопада в історії світу – про історичні події цього дня читайте в нашому традиційному огляді.

1793

Страта Олімпії де Гуж

Цього дня у Парижі лезо гільйотини обриває життя Олімпії де Гуж – громадської діячки та письменниці. Деякі сучасники називали її  «жінкою без освіти та моралі», «жінкою-чоловіком» і навіть «чоловікоподібною бабою». Зараз же подекуди де Гуж вважають «прабабусею фемінизму».  Традиційний шлюб вона називала «могилою кохання та довіри»,  пропонувала замінити його на громадянську угоду між супругами та  офіційно дозволити розлучення.

Олімпія стала автором своєрідного маніфесту боротьби за жіночі права – «Декларації прав жінки та громадянки». Якщо жінка «має право зійти на ешафот», вона має також мати й право «підніматися на депутатську трибуну», вважала Олімпія. Але на її долю випав лише ешафот.

Олімпія  написала спрямований проти якобинців, які прийшли до влади у Франції,  памфлет «Три урни». Основним змістом цього твору стала проповідь якнайшвидшого проведення загальнонародного референдуму, який визначив би подальшу долю французької держави, що кидається між якобінцями, жирондистами і фельянами. Однак відразу після публікації Олімпію де Гуж заарештовують за контрреволюційну діяльність.  Трибунал засудив її до смерті «за підбурювання до заколоту проти єдиної та неподільної республіки». «Вона хотіла бути державним чоловіком, і закон покарав цю змовницю за те, що вона забула чесноти, властиві її статі», – так прокоментувала толі цей вердикт республіканська газета La Feuille du Salut Public. Зараз і її ім’ям названо площу у Парижі та кілька навчальних закладів у Франції.

1906

Сигнал SOS

За підписаною у Берліні Міжнародною радіотелеграфною Конвенцією єдиним сигналом лиха для радіозв’язку на морі був встановлений сигнал SOS. Радіостанції 29 країн, що підписали конвенцію, повинні були приймати його з суден поза всякою чергою. Сигнал  SOS є послідовністю «три точки — три тире — три точки», що передається без будь-яких міжлітерних інтервалів.

Існує поширена хибна думка, що вперше в історії сигнал SOS був поданий з “Титаніка”, що зазнавлиха, в ніч на 15 квітня 1912 року. Але насправді цей випадок був щонайменше восьмим у історії.

Перше достовірно відоме використання сигналу SOS припало на 11 серпня 1909 року, коли американський пароплав “Арапаое” втратив хід і ліг у дрейф по дорозі з Нью-Йорка до Джексонвілля.

1918

Кільське повстання

у німецькому місті Кіль моряки та солдати організували демонстрацію протесту. Вони  відмовлялись виконувати наказ вийти в море для боротьби з англійським флотом. Наступного дня демонстрація, підтримана робітниками Кіля, переросла у повстання всього флоту. Почалися репресії та арешти. Але  локалізувати і придушити повстання не вдалось. Воно почало поширюватись на інші міста Німеччини і переросло в Листопадову революцію, котра призвела до повалення монархії Гогенцоллернів.

1943рік

Операція «Ернтефест»

3 листопада 1943 року нацисти   розпочинають операцію «Свято врожаю». Її мета – знищення всіх євреїв, що залишилися у Люблінському окрузі Польщі. Операція «Ернтефест» стартувала  на світанку, коли війська СС зібрали велику кількість євреїв  та почали розстрілювати їх на територіях лагерів Майданек, Понятова і Травніки. За два дні було вбито більше  40000 чоловіків, жінок та дітей. З них приблизно 18,4 тисяч – у Майданеку лише 3 листопада.

1957

Лайка у космосі

В СРСР запущено космічний апарат “Супутник-2” з собакою Лайкою на борту. ТАРС офіційно повідомило про запуск  того ж дня, але в статті спочатку було перераховано все науково-дослідне обладнання і тільки в кінці було написано, що на борту знаходиться чотирилапий пасажир. У західній пресі же пресі ця подія стала сенсацією. У статтях виражали захоплення нею і водночас переживали. «Найкудлата, найсамотня та найнещасніша у світі собака» — так писала «The New York Times» у своєму номері від 5 листопада 1957 року.

Тоді  ж Москва повідомила, що собака тихо вмерла через два тижні на орбіті, однак розкриті у 2002 роки матеріали свідчать про інше –  Лайка витримала лише чотир  оберти навколо Землі та  через конструкторські помилки загинула невдовзі після старту від стресу та  перегріву. Радянські інформагенства протягом 7 днів передавали дані про самопочуття вже мертвої собаки.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *