26 жовтня в історії – про деякі подіїї цього дня читайте в нашому традиційному огляді.

1460

Cтрата Жиля де Ре

У цей день у Нанті був страчений чином удушення 35-річний  Жиль де Ре (на ілюстрації) – бретонський дворянин, герой Столітньої війни . Французький воєначальник був одним із головних соратників Жанни д’Арк, успішно воював з англійцями та за свої заслуги отримав від короля Карла VII звання маршала. Однак після страти Орлеанської діви Жиль де Ре покинув службу і оселився в родовому маєтку. В 1440 році маршала заарештували і віддали під церковний суд, який тривав лише два тижні. Головними обвинувачувачами стали єпископ Жан де Мелеструа та інквізитор Жан Блуен. Вони стверджували, що аристократ зацікавився алхімією, а потім за посередництвом італійського некроманта Франческо Прелаті уклав угоду з демоном Барроном. Далі в обмін на безсмертя у своїх замках він начебто масово ґвалтував та приносив у жертву сотні маленьких хлопчиків та дівчаток. Жиль де Ре спочатку звинувачення відкидав, але потім під тортурами в усьому зізнався, зокрема, що замордував 800 дітей. В результаті маршала визнали винним та стратили. Незважаючи на сумнівність доказів, отриманих під тортурами, його образ як серійного убивці закріпився у легендах і він став прототипом головного героя казки Шарля Перро про Синю Бороду.

1597

Битва при Мьон’ян

Корейський  адмірал І Сун-сін всього з 13 кораблями розтрощив японський флот із 300 суден у протоці Мьон’ян.  Корейці не втратили жодного корабля і знищили близько 30 японських бойових кораблів, серйозно пошкодивши ще стільки ж.

Тодо Такатора, командувач військово-морським флотом Японії, був поранений під час битви, половина його підлеглих офіцерів також були поранені або вбиті.  Враховуючи нерівність у кількості кораблів, морська битва вважається однією з найзначніших перемог адмірала І Сунь-синя  та принизливою морською поразкою японців.

1636

Гарвард

Рішенням Верховного суду колонії Массачусетської затоки заснований Гарвардський коледж, який пізніше став всесвітньо відомим університетом. Учбовий заклад був названий на честь першого мецената коледжу –  міністра Джона Гарварда з Чарльстона, який після своєї смерті в 1638 році заповів університету свою бібліотеку і половину своєї земельної власності. За весь час існування Гарвардського університету в ньому навчалося 48 лауреатів Нобелівської премії, 48 лауреатів Пулітцерівської премії та 32 глави держав, у тому числі США, Канади, Мексики, Греції, Болівії тощо.

1822

Андерсен і школа

Ганс Крістіан Андерсен записується до школи, щоб здобути освіту. Майбутній великий казкар точно був найвищим у своєму класі. Тому ща но той час Андересен бло вже 17 років,  а його однокласникам – по 11.

1863

Футбольна асоціація

У Лондоні в таверні «Вільні каменярі» представники 11 футбольних клубів Англії створили першу у світі Футбольну асоціацію. На зустрічі також було викладено проект першого футбольного кодексу з дев’яти пунктів. Правила були компромісними, оскільки дозволяли використання під час гри як ніг, так і рук. Однак, прихильники гри тільки ногами, серед яких були, в основному, представники нижчих верств суспільства, формально погодившись із кодексом, вже через місяць у Кембриджі виробили свій звід справді футбольних законів. Три з тринадцяти параграфів беззастережно забороняли гравцям торкатися м’яча руками в різних ситуаціях. А прихильники гри й руками й ногами видокремились  у нову асоціацію — регбійну. Тим не менш, саме 26 жовтня 1863  багатьма вважається днем народження сучасного футболу.

1863

Червоний хрест

У Женеві проходить міжнародна конференцію з розгляду пропозицій швейцарського підприємця Анрі Дюнана щодо зменшення страждань воїнів, поранених на полях битв. Під час заходу був утворений Міжнародний комітет Червоного Хреста. Комітет отримав унікальні повноваження, які були наданні міжнародною спільнотою, щоб захищати життя та гідність жертв міжнародних та внутрішніх збройних конфліктів. В 1919 році в Парижі було заснована Міжнародна федерація товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця, яка займається координацією всіх національних організації в межах руху.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *