Друзі, зібрав разом факти, які ви могли і не знати про один з головних культурних центрів нашого міста. Могли, але, безумовно, хотіли б дізнатися – поїхали!


✔️Перших глядачів будівля запорізького театру приймала 30 січня 1953 року. Його зводили сім років, на місці колишньої театральної споруди, яка сильно постраждала під час визволення Запоріжжя.

✔️До речі, саме на цьому місці до 1941 року працював театр імені Марії Заньковецької. Так-так, той самий, що нині успішно працює у Львові. Нинішню будівлю зводили для нової театральної трупи — колективу театру імені Щорса, який перебрався до Запоріжжя після війни.

✔️Автор проекту будівлі театру Магара – архітектор Семен Фрідлін. Семен Давидович – уродженець Кременчука, який жив у Києві. Серед робіт Фрідліна – будівлі музично-драматичних театрів у Запоріжжі та Чернігові, київські Центральний критий ринок (Сінний базар) та інженерний корпус інституту Патона, Будинок уряду та Національний палац у Кишиневі.

✔️ Скульптурна група, що вінчає театр Магара, є роботою скульптора Михайла Худаса. Його роботи прикрашають, наприклад, головний запорізький вокзал та будинок Вегмана, майже наприкінці Соборного проспекту.

✔️У центрі скульптурної групи над театром – жіноча фігура, яка символізує Музу. По обидва боки від неї чоловічі образи: один, у шароварах та з бандурою — Музикант, другий, у краватці та з книгою – поет.

✔️ Нижче основної композиції розташований барельєф: люди, що танцюють на тлі Дніпрогесу та заводів. Над ним працювали запорізькі скульптори Іван та Надія Носенко – автори пам’ятника Сталевару. Їхній барельєф на будівлі театру Магара зветься “Мистецтво належить народу”.

✔️Перший театральний сезон 1953 року тут відкрили виставою “Загибель ескадри”. Постановку п’єси Корнійчука здійснив головний режисер театру Володимир Магар.

✔️ Володимир Герасимович Магар – незмінний керівник театру з 1936 по 1965 рік. Магар був режисером вистав: «Устим Кармалюк» (1937), «Загибель ескадри» (1937, 1953), «Богдан Хмельницький» (1939, 1954), «Щорс» (1938, 1960), «Думи мої…» та інших. Здебільшого він сам виступав і як актор. Серед ролей: Боженко («Щорс»), Гаврило («Богдан Хмельницький»), Рибаков («Кремлівські куранти» Погодіна), Іларіон Гроза («Сторінки щоденника» Корнійчука. Віталій Герасимович був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора та медалями4). з ініціативи колективу театру та з нагоди 75-річчя Запорізькому обласному українському музично-драматичному театру імені Щорса було надано ім’я Володимира Магара.

✔️ Випускником театральної студії запорізького театру є відомий кіноактор, народний артист УРСР Микола Гринько. 1946 року він уперше вийшов на сцену театру імені Щорс у Запоріжжі, де грав до 1955 року. На сцені театру Щорса свою першу в житті зіграла роль і відома актриса Ольга Сумська. Дебют відбувся у 5-річному віці – Сумська зіграла дочку головної героїні вистави “Дженні Герхардт”.

Сподіваюсь що ці факти стануть для вас цікавими та корисними. Якщо будете мати бажання та змогу, то подякувати можна ну дуже доречним для бійця-добровольця донатом на карту:

4149 6293 3142 8607

(Вертепний Р.В.).

PayPal: retrozp@gmail.com.

Дякую!


Роман АКБАШ, краєзнавець, гід, боєць добровольчого формування “Азов” (Запоріжжя)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *