1 листопада в історії України – яким був цей день читайте в нашому традиційному огляді.

1859

Василь Таїров

В цей день  народився Василь Таїров – піонер виноградарства і виноробства на півдні України. Він займався впровадженням, селекцією та районування винограду на землях на південь від Одеси. Організував тут першу в Російській імперії науково-дослідну установу (станцію) з виноградарства (тепер – Український НДІ виноробства і виноградарства ім. Таїрова).

1861

Дніпрова Чайка

На Херсонщині народилася Дніпрова Чайка (Людмила Василевська-Березіна) – українська письменниця та педагог. Основні мотиви  її творчості — тяжка селянська доля, життя інтелігенції, революційні події 1905 р. Також  автором дитячих віршів і казок, опер для дітей. Дружина українського громадського діяча, письменника та публіциста Феофана Василевського.

1918

«Листопадовий чин»

Українці збройним шляхом взяли до своїх  рук влад  над Львом. У ніч на 1 листопада 1918 року січові стрільці під орудою  сотника Дмитра Вітовського,зайняли найважливіші установи міста. Серед них –  будівлі губернаторства, муніципалітету, військові казарми і поліції, ратуша. Над останньою підняли жовто-блакитний прапор, проголосивши у Львові владу Української Національної Ради. Це стало предмовою проголошення ЗУНР. Повстання у Львові, на дві третини населеному поляками, зазнало поразки через три тижні і стало початком Польсько-української війни.

1939

Західна Україна у  складі УРСР

На 5-й позачерговій сесії Верховної ради СРСР Західна Україна прийнята до складу Радянського Союзу і приєднана до Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР).

1944

Смерть Шептицького

 У ней день на 80—му році життя  помер Андрей Шептицький (на фото) – визначний український громадський та церковний діяч, митрополит (предстоятель) Української греко-католицької церкви. Також – депутат Галицького сейму та Австрійської палати панів, меценат, діяч українського національного, визвольного руху, доктор теології. Єврейська громада України визнала Шептицького Праведником світу за порятунок євреїв під час ІІ Світової війни. Був похований у крипті собору Святого Юра. 5 грудня 1958 року папа Іоанн ХХІІІ розпочав процес беатифікації Андрея Шептицького.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *