13 жовтня – яким цей день був у світі  в різні роки? Декілька цікавих подій – у нашому огляді.

54 РІК

Клавдій – отруєний, Нерон-імператор

Клавдій І – римський імператор, посаджений на трон 41 року після вбивства Калігули преторіанською гвардією. За його правління  у Римі був збудований водогін, а до імперіїї були приєднані Норік, Фракія, Мавританія та частина Британії. Але досить успішний політик виявився невдахою в особистому житті. Як стверджує цілий ряд джерел, 13 жовтня 54 року  дружина Нерона Агріппина нагодувала чоловіка стравою з отруйних грибів. У той же день імператором Рима був проголошений 16-річний Нерон –  усиновлений Клавдієм син Агріппини. Він став останнім представником Юліїв-Клавдіїв  – самої першої династії римських імператорів.

1307 РІК

За наказом короля Франції Філіппа IV Красивого було розгромлено Орден тамплієрів

Орден темплієрів, котрий отримав назву від храму Соломона в Єрусалимі, був заснований в 1119 році і, поряд з орденами іоанітів та тевтонів, був одним із трьох рицарських орденів, заснованих в Святій землі. Рано вранці у п’ятницю 13 жовтня 1307 року члени ордену, що проживали у Франції, були заарештовані. Арешти провадилися ім’ям Святої інквізиції, а володіння тамплієрів конфіскував король. Приводом для репресій стали звинувачення тамплієрів у єресі і чутки про відправлення ними диявольських обрядів. Серед останніх навіть такі –  зреченя від Ісуса Христа, обпльовування розп’яття, поклоніння ідолу Бафомету на своїх таємних зборах, кремація померлих братів і підмішування попелу в спільну трапезу та навіть особисте відвідування Сатаною зборів тамплієрів. Заарештованних під тортурами змушували зізнаватись у вигаданих злочинах, а гросмейстер ордену Жак де Моле був засуджений до спалення на вогнищі. У 1312 році папа Климент V розпустив орден.

1792

У Вашингтоні почали будувати Білий дім

В новій столиці Сполучених колоній Вашингтоні закладено перший камінь у будівлю нової резиденції президента. Будівля споруджувалась за  проектом ірландського архітектора Джеймса Хобана, якого вибрав особисто Джордж Вашингтон. Будівництво резиденції закінчилось 1 листопада 1800 року і того ж дня в ній оселився президент Джон Адамс з дружиною. З 1809 року  будівля стала іменуватись Білим домом (назва була юридично узаконена в 1902 році)  – із-за контрастності  її сіро-білих стін з червоними цегляними стінами навколишніх будинків.

1925

У Ґрантемі, на північному сході Англії, народилася Маргарет Тетчер.

Маргарет Тетчер – перша жінка на посаді прем’єр-міністра нее тількі у Великій Британії, але й взагалі у всій Європі. Прем’єрство Тетчер стало найтривалішим у ХХ столлліті – 11 років на чолі уряду.  Легендарне прозвисько Тетчер –  “Залізна леді”. Відомий британський співак Мориссі говорив, що цей “титул” вона отримала завдяки своїм негативним якостям. Зокрема через неймовірну впертість і нездатність слухати інших.

1972 РІК

Зазнав аварії авіалайнер з регбійною командою на борту

У п’ятницю, 13-го числа, пролітаючи над Андами, зазнав аварії літак, на борту якого знаходилася уругвайська регбійна команда «Old Cristians». Авіалайнер впав на високогірне плато, яке було повністю відрізане від зовнішнього світу. Тут, серед дикого  холоду, уламків літака і трупів, жменьці виживших після падіння , прийшлося витримати жорстокий тест на виживання. Сімдесят два дні молоді люди боролися за своє життя. Притулком їм служили уламки лайнера, а їжею тіла загиблих товаришів. 16 живих пасажирів врятували і доставили до лікарні Сантьяго лише 22 грдня. Ця історія стала темою для створення в 1993 році американського фільму «Живі».

2010  РІК

 Завершення операції з порятунку чилійських шахтарів із шахти Сан-Хосе біля Копіапо.

Унаслідок обвалу породи 33 гірники були заблоковані на глибині близько 700 метрів  із 5 вересня. Рятувальникам вдалося зв’язатися з полоненими лише 22 серпня. Через вузький канал у шахту налагодили доставку продовольства, води й медикаментів, встановили двосторонній відеозв’язок. До шахти безперервно свердлили шурф завтовшки близько метра. Фінальна фаза рятувальної операції з підйомом бранців підземелля на поверхню тривала 22 години 35 хвилин. Останнім нагору піднявся Луїс Урсуа – начальник зміни, завдяки зусиллям якого шахтарі значною мірою і змогли протриматися під завалами так довго. Вижили всі! В підземному полоні шахтарі провели 69 діб.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *