53 роки тому відкрився універмаг “Правобережний”

Універмаг “Правобережний”, “Запорізька Мала земля” та два директори “Запоріжсталі” — ці та інші історичні цікавинки Запоріжжя в новому випуску нашої традиційної рубрики.


1911

Народився Лев Юпко

25 жовтня 1911 року народився Лев Юпко  – герой Соцпраці, заслужений металург України,  багаторічний керівник заводу «Запоріжсталь». Юпко був «запоріжсталівцем» з 1949 року. Спочатку працював головним інженером комбінату – запускав після війни домни №1 й №2. 

У 1956 році Лев Юпко був призначений на посаду директора «Запоріжсталі».  Він очолював комбінат до 1982 року.  З життя Юпко пішов 10 січня 1993 року. Похований на Капустяному цвинтарі.

У 1997 на будинку, де проживав Лев Дмитрович, встановлено гранітну меморіальну дошку з горельєфним портретом Юпка, з символічним зображенням ковша й доменної печі,  та меморіальним написом (адреса: Соборний,232).

На фото: 1958 рік. Лев Юпко (другий ліворуч). Разом з ним – майстер доменного цеху Ципко, сталевар Пометун,  старший оператор стану слябінг Омеляненко. Всі – після отримання  звання «Герой Соцпраці».

1943

Перший  орден Богдана Хмельницького знайшов свого власника

26 жовтня 1943 року відбулося перше нагородження орденом Богдана Хмельницького. Вперше ця полководницька нагорода була вручена за звільнення Запоріжжя. Та ще й – майбутньому почесному громадянину нашого міста.

Орден Богдана Хмельницького за номером один був вручений командувачу 12-ї армії 3-го Українського фронту генерал-майору Олексію Данилову. Буквально через день після нагородження він отримав нове звання – генерал-лейтенанта, за теж  саме звільнення Запоріжжя.

 Через 40 років – 13 жовтня 1973 року – Олексію Іллічу Данилову нададуть  звання “Почесний громадянин Запоріжжя”.

1943

Радянські військові добираються до правобережної частини Запоріжжя

Насправді у жовтні 1943 року від німців звільнили лише лівобережну частину Запоріжжя. В ніч із 25 на 26 жовтня бійці 610-го стрілецького полку 203-ї стрілецької дивізії 12-ї армії Південно-Західного (3-го Українського) фронту форсують Дніпро трохи вище греблі Дніпрогесу. За декілька днів до них долучилися й воїни підрозділів 244-ї дивізії.

Радянським військам не вдалося несподівано захопити територію Дніпрогесу, але все ж таки їм частково вдалося вибити гітлерівців з першої лінії оборони. Таким чином на правому березі у районі сучасного Правобережного пляжу був утворений невеличкий плацдарм – бійці зайняли вузьку смугу правого берега по фронту 2 км, глибиною 0,5 – 1,0 км.

Бої на так званій «Запорізькій Малій землі» не вщухали до 12 грудня, поки командування 12-ї армії на деякий час не зняло звідти десант.  Сюди червоноармійці повернуться  вже 29 грудня, тоді ж німці й будуть вибиті з території Дніпрогесу та правобережної частини Запоріжжя.

Багато загиблих на правобережному плацдармі бійців поховані в братській могилі на вулиці Гребельній («Скорботна мати»). Взагалі число похованих тут радянських військових сягає майже 1500 осіб.

У 1985 на місці плацдарму на «Запорізькій Малій Землі» встановлено гранітну брилу з відповідним меморіальним написом. Знаходиться вона перед Правобережним пляжем.

1948

Завод «Дніпроспецсталь» знову встає до ряду діючих підприємств.

В жовтні 1948 року завершується відбудова сталеплавильного цеху №2 «Дніпроспецсталі». 26 жовтня на першій відбудованій після війни електропечі відбувається плавка сталі. Першу повоєнну сталь «ДСС» варить досвідчений сталевар Семикопенко – він працює на заводі  з 1933 року.  Остаточно повоєнне  відновлення «Дніпроспецсталі» завершать у 1951 році.

На фото: “ДСС” після Другої світової війни (фотографії heritage.zp.ua).

1957

В Запоріжжі масово перейменовують вулиці

25 жовтня 1957 року Запорізький міськвиконком перейменовує майже три десятки вулиць міста. Причина масового перейменування — наказ Президії Верховної Ради СРСР про заборону називати вулиці іменами ще живих діячів. Тоді змінили назви 29 вулиць та провулків Запоріжжя, що були названі на честь державних діячів (Петровського, Булганіна), полководців (Ворошилова, Василевського, Будьонного), героїв 1930-х років (Громова, Кренкеля, Каманіна, Федорова, Белякова, Ляпідевського, Слєпньова, Коккінакі), героїв війни (Покришкіна, Кожедуба) та діячів культури (Шолохова, Тичини).

Саме в цей день свої актуальні й сьогодні назви отримали, наприклад —  вулиці Академіка Філатова, Алейна, Банківська, Глібова, Гончарова, Нижня, Стартова, Учнівська та проїзд Дружний.

А ще в цей день свій остаточний вигляд (як що не рахувати дамбу, яку збудують пізніше)  набуває проспект Леніна (зараз – Соборний). ЇЇ частиною 25 жовтня 1957 року стає вулиця Булганіна. Зараз це ділянка проспекту від перехрестя з вулицею Поштовою до вокзалу «Запоріжжя-1».

На фото: Запоріжжя восени 1957 року (сімейний архів Юрія Віноградова).

1967

Приймаються до експлуатації нові п’ятиповерхівки

26 жовтня 1967 року приймають до експлуатації два нових житлових будинки. Це — п’ятиповерхівки на вулиці Українській, між Шкільною та Поштовою.  Сучасні їх адреси – Українська, 32 та Українська, 34. В першому будинку (ЖБК «Будівельник-6»), як повідомляють у 1967 році – 90 квартир. У другому (ЖБК «Моторобудівник-9») – 60.

Відкриття будинків присвячують ювілею так званої «Жовтневої революції». Про останній нагадує мозаїка на будинках неподалік (Українська, 42 та Горького (Поштова), 161). На них написано «50 лет Октябрю». 

У 2016 році таку мозаїку, наприклад, в районі «Лахті» декомунізують – приберуть «жовтневий» напис. У 2021 році мозаїку закриють утепленням та тинькуванням.

1970

Відкривається універмаг «Правобережний»

25 жовтня 1970 року  на Правому березі відкривається величезний універмаг. Головна на багато років уперед торгова точка Ленінського (зараз – Дніпровського) району одержує назву “Правобережний”. Місце розташування популярного колись універмагу – перехрестя бульвару Вінтера та вулиці Кияшка.

На перших двох поверхах працювали промтоварні зали. Вище – їдальня для продавців, склади й навіть радіовузол із міні-АТС. І це ще не все – тут були  стіл розкрою тканин, прасувальний цех, майстерня з припасування верхньої сукні по фігурі та кафетерій.

Прихід ринкових відносин універмаг не витримав – припинив існування на початку цього століття.  Але торгівля не полишила стіни будівлі. Наразі тут розміщується супермаркет “Сільпо”.

2015

Запоріжці обирають нову міську владу

25 жовтня 2015 року запорожці обирають  міського голову та депутатів міськради. Мера з першої спроби обрати не вдалося. У другий тур вийшли два кандидати.  Майже 32% голосів набрав головний інженер комбінату “Запоріжсталь” Володимир Буряк, який позиціював себе як самовисуванець. Ще одним фіналістом став кандидат від БПП “Солідарність” Микола Фролов – з результатом 12,96%.

Серед партій, які подолали 5% бар’єр у Запорізьку міську раду, найбільшу кількість депутатських мандатів отримали партії “Опозиційний блок” (31,25%), “Нова політика” (14,06%) та “УКРОП” (14,06%).

2017

Пішов з життя Віталій Сацький

26 жовтня 2017 року пішов у засвіти Віталій Сацький – багаторічний керівник комбінату «Запоріжсталь». Віталію Антоновичу йшов 88 рік. Поховали Сацького на Осипенківському кладовищі.

Сацький очолював «Запоріжсталь»  26 років – з 1986 по 2012 роки. У 1999 році президент України Леонід Кучма нагородив Віталія Сацького званням «Герой України» з врученням ордена Держави –  «за визначні трудові досягнення у розвитку металургійної промисловості України».  Запорізький промисловець став третім, після Бориса Патона та Любові Малої, українцем, який отримав це звання.

Віталій Сацький був почесним громадянином Запоріжжя. Це звання йому присвоєно рішенням міської ради від 28.04.1999. У 2018 році  депутати Запорізької міськради  проголосували за надання Парку Металургів ім’я Віталія Сацького.

На сьогодні — все! Сподіваюсь, що далі буде. Для охочих подякувати за цю мандрівку в часі, підтримати появу нових матеріалів на цьому сайті, або просто підбадьорити  мене кавою, нагадую номер карти:4149 6293 3142 8607 (Приват, Вертепний Р.В.). Дякую всім добрим людям за підтримку! Вона  надихає не зупинятися!

А тих, кому замало віртуальних подорожей у часі, запрошую на цікаву екскурсію. В неділю, 29жовтня, гуляємо нижньою частиною Старого Міста (вулиці Троїцька, Покровська, Поштова, Святого Миколая та Базарна). Екскурсія “По Олександрівську з любов’ю” розпочнеться о 14:00. Умови участі та бронювання місць — за цим посиланням: https://forms.gle/dbLV2iMEA2DArKsy6.

 © Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 26 жовтня 2023. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без виконання вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *