Друзі, продовжуємо пізнавати рідне Запоріжжя. Сьогодні нашими героями будуть міські будинки, які вже неможливо побачити на власні очі. Усі вони свого часу були збудовані на головній вулиці Олександрівська – на Соборній.

1️⃣ Прибутковий будинок Медведкова.

Був збудований наприкінці XIX століття на розі Соборної та Базарної вулиць. Належав члену міської управи Акіму Медведкову. Будинок був прибутковим – його приміщення господар здавав у найм. Один із найвідоміших тутешніх «квартирантів» – елітний олександрівський ресторан «Континенталь». Після війни на місці цієї зруйнованої споруди збудували будинок із сучасною адресою Соборний, 38.


2️⃣ Гостині ряди

По-сучасному – торговельний центр. Фактично – три ряди кам’яних двоповерхових магазинів, розташування яких можна позначити нинішнім Піонерським сквером. Уздовж Соборної розташовувався Верхній гостиний ряд – по суті одразу 12 магазинів, що примикали один до одного. Споруда зруйнована у 1943 році.


3️⃣ Свято-Покровський собор.

Кам’яний кафедральний собор Олександрівська було побудовано з 1886 по 1890 роки. Автор проекту храму – відомий архітектор Костянтин Тон. Дзвіниця Покровського собору була найвищою спорудою Олександрівська – 44,8 метра. Храм було демонтовано у 30-ті роки ХХ століття. У наші часи на його місці побудували практично ідентичний собор. Не вистачає лише тієї самої дзвіниці.


4️⃣ Прибутковий будинок Тіпікіна.

Розташовувався на розі вулиць Соборної та Покровської. Був збудований у 1904 році. Належав підприємцю та гласному (депутату) міської думи Івану Тіпікіну. Будинки прикрашали кам’яні орли. Приміщення господар здавав у найм. Найвідоміший «квартирант» – місцеве відділення Санкт-Петербурзького комерційного банку. Частина будівлі, що виходила на майбутній проспект, була зруйнована в 1943 році.


5️⃣Театр 15-річчя ВЛКСМ.

Будівля була збудована у 1915 році. Тут розташовувалися комерційні установи. Наприклад – Олександрівське товариство взаємного кредитування. Головні прикраси будівлі – напівкруглий еркер у центральній частині, великий маскарон у вигляді покровителя торговців та комерсантів Меркурія та барельєфи левів. У передвоєнне десятиліття у перебудованій будівлі розміщувався Театр 15-річчя ВЛКСМ, тут же працювала трупа театру імені Марії Заньковецької. Споруда була зруйнована у 1943 році. На його місці після війни збудували будівлю театру імені Щорса (нині – Магара).


6️⃣ Азово-Донський банк.

По сусідству з Олександрівським товариством взаємного кредитування (праворуч) була ще одна комерційна установа – місцеве відділення Азово-Донського комерційного банку. Будівлю також було знищено під час Другої світової війни.


7️⃣Магазин Ланшина з рестораном

Тут же – прямо навпроти театру – розташовувалася ще одна будівля у стилі “модерн”. Фасад був цікаво оздоблений – великими арковими вікнами-вітринами та маскаронами у вигляді голів бога Меркурія. Будівля була знесена у 1960-х роках, коли створювалася Театральна площа. Перед демонтажем тут працювали кулінарія та «Варенічна». Ще раніше, як запевняють старожили, тут був чи не найкращий ресторан міста.


Сподіваюсь що ці фото та факти стануть для вас цікавими та корисними. Якщо будете мати бажання та змогу, то подякувати можна ну дуже доречним для бійця-добровольця донатом на карту:

4149 6293 3142 8607

(Вертепний Р.В.).

PayPal: retrozp@gmail.com.

Дякую!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *