9 вересня в історії Запоріжжя — про історичні події цього дня читайте в традиційному огляді нашого сайту.
1902
ДЕРЖБАНК В ОЛЕКСАНДРІВСЬКУ
У 1902 році олександрівські купці та підприємці звертаються до Міської управи. Благають представників місцевої влади, щоб ті посприяли відкриттю в Олександрівську відділення Державного банку. Необхідність цієї події представники бізнес-еліти міста змістовно аргументують. Посилаються на стрімке зростання міського населення, збільшення кількості торгових та промислових підприємств, а відповідно і міського бюджету (сума якого на поточний рік склала 111000 рублів), будівництво залізниці, навчальних закладів та, нарешті, наявність в Олександрівську товариства взаємного кредиту, повітової скарбниці, міського банку та відділення Азово-Донського комерційного банку.
Міська влада прислухалась до купців та підприємців. На засіданні Міської управи 9 вересня 1902 року було ухвалено рішення про необхідність клопотання перед Міністерством фінансів про відкриття відділення Державного банку в Олександрівську.
Ось тільки відділення це відкрили аж у 1915 році! Знаходилася його будівля в районі перехрестя Катеринославської та Тюремної вулиць (зараз – Поштової та Земського лікаря Лукашевича).
1963
«МОЛОДІЖНИЙ»
60 років тому на Правому березі Запоріжжя відкривається в майбутньому досить відомий серед запоріжців продуктовий магазин. Він знаходиться на вулиці Кіяшко, представляє «Гастрономторг» Ленінського району та отримує №30. Є в нього і власна назва – «Молодіжний»
Тут – рибний, м’ясний, бакалійний, кондитерський, хлібний, гастрономічний та молочний відділи, холодильна установка та молочні автомати. Назва невипадкова – працює у магазині переважно молодь.
1971
ЛУНА-ПАРК
Подія року – у вересні 1971-го в Запоріжжі вперше гостюють гостить атракціони чеського «Луна-парку». Це пункт програми культурного обміну між СРСР та Чехословаччиною – до Запоріжжя атракціони завітали після гастролей у Таллінні та Черкасах.
Дивовижні розваги розміщуються в парку «Дубовий гай». Тут – 12 атракціонів, серед яких – автодром, каруселі, силовий автомат «Лоопінг», стрілецькі тири та кегельбан, у яких розігруються призи. Найбажаніший з останніх – перша імпортна «жуйка» у житті багатьох запорожців. Пам’ятаєте – бубль-гум «Педро» з хлопцем у сомбреро на обгортці?
1975
ЗІІ
9 вересня 1975 року Рада міністрів СРСР ухвалює досить знаменне для Запоріжжя рішення – приймається постанова постанову №784 “Про організацію в м. Запоріжжі індустріального інституту”. Відповідно до цієї постанови з 1 січня 1976 року запрацював ще один вищий навчальний заклад – Запорізькій індустріальний інститут (ЗІІ).
Виш створюють на базі Запорізької філії Дніпропетровського металургійного інституту, яка працює в Запоріжжі з 1965 року (а до цього, з 1959 року – працювало вечірне відділення ДМетІ). «Десятиріччя від філіалу до ВНЗ. Було: факультетів – 2, кафедр – 10, викладачів – 70, студентів – 2 тисячі. Стало: факультетів – 6, кафедр – 20, викладачів – 200, студентів — понад 3 тисячі», – напише про ЗІІ вже в 1976 році газета «Радянська освіта».
І ще трохи про навчальний заклад зразка 1975 року. Філіал ДМетІ має три навчальні корпуси. В них – 102 навчальні лабораторії, бібліотека з двома читальними залами, спортивний та актовий зал, два зали для креслення та два лінгафонних кабінети, їдальню й три буфети. А ще щойно відкрили 9-поверховий гуртожиток на вулиці Добролюбова – на 640 місць!
1976
«СНІЖИНКА»
У вересні 1976 року вересні «на горіхи» від запорізьких журналістів дістається популярному кафе «Сніжинка» (в народі – «Сугроб», біля перехрестя сучсних Соборного та Троїцької). «Чим пахне сніжинка? Якщо вона в лапках і з великої літери — звичайним алкоголем, а ще поганим присмаком від брутальної лайки, яку можна тут почути», – пише газета «Комсомолець Запоріжжя».
Такими були враження газетярів від рейду, який відбувся в околицях скверу Піонерів. Редакційне завдання «вивчити форми дозвілля у кафе «Сніжинка» та зробити конкретні висновки» було виконано «на ура». Чого варті лише описи тамтешнього «дозвілля»:
«П’яний громадянин, розпластавшись на столі, вирішив, що настав час пити», «нетвереза громадянка, перевіривши міцність штукатурки на обличчі, «прикреслилася» (сіла) поруч із «співаком», «якісь хлопці» штовхалися біля бару і сміялися якнайголосніше, спостерігаючи порочними очима за враженнями відвідувачів». Які цитати, а?
“Ви здивовані? Але така атмосфера є звичайною для цього кафе. Зайдеш увечері відпочити – обов’язково зіпсують настрій», – цитує газета робітника абразивного комбінату Віталія Сидорова. Дали слово й першому секретареві Жовтневого райкому комсомолу Михайлу Мануйленку: «Рейд районного оперзагону довів, що пияцтво в цьому куточку міста справді стало проблемою. Спробуйте посидіти там за чашкою кави – можуть вигнати. Що таке молочний коктейль тут давно забули».
1976
СКВЕР ПІОНЕРІВ
Під час «розбору польотів» у вищезгаданій статті висвітлюють і проблему скверу Піонерів біля вулиці Анголенка. Виявляється, що тут під великим дубом щодня збирається натовп запорізьких уболівальників, які «часто вирішують свої футбольні проблеми з пляшкою в руках».
У жахливому стані й місцевий фонтан «Дружба». Він був створений ще 1952 року. У 1976 році журналісти пишуть про нього наступне: «Колись фонтан працював, у його прозорій воді грали малюки, а поряд фотографувалися городяни та гості міста.На жаль, тепер частину скульптурної групи зруйновано. Від фарбування та побілки обличчя тутешніх піонерів мають спотворений вигляд. Вже нікого не тягне сфотографуватися на тлі фонтану, який поріс травою та розвалюється».
1979
«КАНІКУЛИ КРОША»
Попри журналістську критику, за 4 роки – у вересні 1979 року – кафе «Сніжинка» стане знімальним майданчиком. В «Сугробі» знімають одну зі сцен художнього фільму за мотивами повісті Анатолія Рибакова «Канікули Кроша». Стрічка згодом вийде на екрани під тим самим ім’ям.
У 1980-ті роки фільм часто показуватимуть по телевізору, особливо у дні шкільних канікул. Небагато запорожців під час переглядів «Канікул Кроша» впізнаватимуть серед кіношних пейзажів рідні місця. Наприклад, деякі сцени фільму знімалися на Жданівському пляжі, у кафе ресторану «Лахті», в магазині спорттоварів «Динамо» та у тому самому кафе «Сніжинка». У столиці СРСР на момент закінчення зйомок вже настала осінь, пожовтіло листя. А в нашому південному місті ще стояло справжнє літо. А події фільму відбуваються під час літніх канікул головного героя. От знімальна група «Канікул»і приїхала до Запоріжжя – знайшла вдалу «літню» локацію для зйомок.
До речі, це вже друга кінороль «Сніжинки». У 1975 році кафе було однією з локацій зйомок художнього фільму «Єдина».
1984
“ПІСКИ”
9 вересня 1984 року відбувається дуже історична подія — починається будівництво житломасиву «Південний». Будівельники розпочинають будувати перший будинок майбутніх “Пісків”.
Він, звісно ж, буде побудований на Першому Південному. Це будинок з сучасною адресою “Проспекті 40-річчя Перемоги, 11”. Його здадуть в експлуатацію майже за рік – 30 серпня 1985 року. Ліворуч від першого під’їзду на стіні цього будинку тоді встановлять пам’ятну дошку наступного змісту: “”9 вересня 1984 р. на честь 40-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні Запорізьким домобудівним комбінатом розпочато будівництво житлового масиву “Південний”.
І ТРОШКИ ПРО СЕБЕ
А ще 9 вересня 1979 року в Запоріжжі народився ваш покірний слуга. Рік тому, як раз на свій день народження, я отримав у подарунок домен цього сайту. Привітати, подарувати, або теж підтримати — мене та сайт akbash.zp.ua – сьогодні як раз буде у самій нагоді. Дякую всім добрим людям! Далі буде! Карта для подарунків: 4149 6293 3142 8607 (Приват, Вертепний Р.В.).
PayPal: retrozp@gmail.com.