17 серпня в історії Запоріжжя – про історичні події цього дня читайте в традиційному огляді нашого сайту.
1903
ШКОЛА-ХУТІР ГЛУХОНІМИХ
Історична подія – 17 серпня 1903 року неподалік від Олександрівська («у двох верстах») урочисто відкривається та освячується унікальний осередок благочинства та освіти. Це – Маріїнське училище-хутір для глухонімих дітей Катеринославської губернії (або Олександрівська школа-хутір глухонімих). Причому, будівництво цього навчального комплексу стартувало лише у травні того ж року – із закладання приміщення школи, гуртожитку та лікарні хутора.
Перший набір до унікальної школи – 28 учнів віком від 7 до 12 років: 16 хлопчиків та 12 дівчаток. Що цікаво, після обстеження виявилось, що рівень розумового розвитку дітей виявився дуже непоганим: 8 з них мали високий рівень розвитку, 14 – середній та 6 дітей – слабкий.
Опікуном школи став заступник голови Ради Олександрівського відділення Опікунства над глухонімими та міський голова Олександрівська Фелікс Мовчановський. Відділенням на території хутора був створені школа та дитячий садок, гуртожиток з домовою церквою, майстерні та машинобудівний заводик, лікарня та аптека, парові лазні, типографія, зразкова молочна ферма, пасіка, городи, парники, фруктовий садок тощо. У школи навіть була своя «літня резиденція» – санаторій у Євпаторії.
Згодом навчальний комплекс міг приймати для проживання та навчання 350 людей. Дослідники називали його «найбільшим у світі училищем для глухонімих, оригінальним за організацією навчальних закладів, за змістом навчання і підготовкою учнів до майбутньої трудової діяльності».
Територія хутора зараз знаходиться у межах сучасного Шевченківського району. Наприклад, та сама найперша будівля школи розташована на вулиці Героїв 55-ї артбригади. Зараз у ній – філіал інституту Патона.
До речі, про Фелікса Мовчановського та й про багато-багато що цікавого з життя Олександрівська можна дізнатися вже найближчої неділі – під час екскурсії “По Олександрівську з любов’ю”. Цікавезна прогулянка нижньою частиною Старого міста почнеться 20 серпня о 15:00. Маршрут: Троїцька – Соборний – Покровська – Святого Миколая – Базарна – Поштова. Подробиці, умови участі та бронювання місць ось тут: https://forms.gle/vauoL3fGQ4qpG3CEA
1905
ПОГРОМ ВІД ЖАНДАРМСЬКОГО РОТМІСТРА
17 серпня 1905 року в Олександрівську з’явились листовки від місцевої організації РСДРП. В них йшлося про ймовірні єврейські погроми у нашому місті. А також про причетність до їх організації одіозного жандармського ротмістра Анатолія Будагосського.
Цитую мовою оригіналу:
«Слухи об организуемом жандармским ротмистром погроме побудили нашу организацию заняться их проверкой; пока нам удалось установить следующее:
1. Около двух недель тому назад, в 4 часа вечера на берегу Днепра в рощице, неподалеку от нефтяного склада «Олеум», было собрание приблизительно в 100 человек. По виду – береговые грузчики. На собрании замечен неопознанный статский и жандармский ротмистр Будогосский. Ротмистр что-то говорил, толпа не то отвечала, не то возражала.
2. На прошлой неделе в плавнях было собрание хулиганов. Присутствовало 10 прилично одетых статских, ротмистр и другие чины полиции и жандармерии. Ротмистр, стоя, говорил, между прочим, следующее: «…самые главные наши враги – жиды. Когда мы их выгоним, то их добро разделим между православными…».
3. Почти ежедневно в квартиру ротмистра Будогосского между 12 и 2 часами ночи поодиночке и группами человек по 10-15 приходят и уходят парни. По виду городские и чернорабочие, многие с узелками, по-видимому, приезжие. Некоторые из них замечены бродящими по базару в поисках поденной работы и просто без дела…
Вспомним открытую погромную агитацию ротмистра у Народного дома во время последней забастовки, и не останется сомнений в справедливости чудовищной молвы о преступных замыслах ротмистра и его жандармов.
Граждане! Храните своё достоинство, дайте отпор негодяям, издевающимся над вами. С оружием в руках встретим хулиганов – мундирных и всяких иных. Вооружайтесь!…»
Згодом, погроми в Олександрівську таки відбудуться, а діяльність Будагосського стане навіть причиною окремого слухання у Держдумі.
1912
АНТИСАНІТАРІЯ
У серпні 1912 року олександрівський санітарний лікар Іларіон Татарінов доповідає міській владі про обурливу антисанітарію на місцевому базарі. Так він повідомив, що в нижньому міському базарі біля ешопи (будівля хлібного ринку) по сусідству торгують молочними продуктами та старим одягом. «На вказані продукти потрапляє пил при струшуванні та розгортанні старих суконь, якими у базарні дні буквально завалена добра половина столів і навіть площі», – писав лікар. Площа, яку він мав на увазі – Базарна, зараз на її місці будинок, де колись працював кінотеатр «Комсомолець» (район вулиці Базарної).
Також Татарінов наголошував, що більшість молочних продуктів продається із землі, а у великі торгові дні під молочну торгівлю займають навіть тротуар по Соборній вулиці. «У продукти потрапляє бруд… Щоб приховати дефекти, торговки також час від часу старанно збовтують або перемішують молоко й сметану, брудними руками плями на шматках масла», – доповідав санлікар.
1923
ВУЛИЦЯ КОМСОМОЛЬСКА
17 серпня 1923 року газета «Червоне Запоріжжя» повідомляє про чергове перейменування вулиці в нашому місті. Тоді змінила назву вулиця Базарна. Не плутайте її з «тезкою» у сучасному Олександрівському районі. Мова про вулицю на території колишнього селища Шенвізе (зараз – Комунарський район). Назва її існувала з 1910 року. Ймовірно, мала походження від того що вулиця йшла у напрямку Південого базару (селище Південне).
У серпні 1923 року) за постановою президії Запорізького оружного виконкому цю Базарну вулицю перейменували на Комсомольську. Це ім’я вулиця змінить вже в наші часи. В 2016 році вона отримає назву на честь Сергія Серікова – директора Запорізького автомобільного заводу «Комунар» з 1956 по 1978 роки.
До речі, в історії вулиці Сергія Серікова були ще дві назви. . Перша за часом назва, ще з кінця позаминулого століття – Дачна. У період німецької окупації – Броньова (а сьогоднішня Броньова у ті часи була Снарядною). Декілька світлин вулиці окупаційних часів можна переглянути ось тут: https://akbash.zp.ua/?p=5671.
1926
ІЛЛЯ КІКНАДЗЕ
17 серпня 1926 року в Запоріжжі народився Ілля Кікнадзе – ветеран війни та футболіст.У 1945 році під час боїв за Берлін Кікнадзе був поранений у колінний суглоб. Лікарі готувалися ампутувати йому ногу… Але на щастя обйшлося без того.
Вже після війни Кікнадзе був відомий своїми виступами за запорізькі футбольні команди «Більшовик» «Локомотив» та «Металург». У складі «Металурга» у 1950-1952 роках зіграв у 88 офіційних матчах. Серед його «металургівських» титулів – звання чемпіон України 1952 року та дворазового володаря Кубка України (1951, 1952 рр.).
З 1953 року і до виходу на пенсію він працював на Запоріжсталі майстром цеху жерсті. Помер Ілля Миколайович Кікнадзе 2 травня 1989 року у Запоріжжі.
1967
ВУЛИЦЯ ГОНЧАРА
17 серпня 1967 року на мапі Запоріжжя з’являється ще одна нова вулична назва. В цей день Запорізький міськвиконком прийняв рішення про перейменування вулиці Карбідної на Павло-Кічкасі. Вона отримує назву на честь Миколи Григоровича Гончара – керівника підпільної антинацистської групи у Запоріжжі під час німецької окупації. Гончар був заарештований німцями у червні 1943 року, а 14 вересня того ж року його розстріляли.
До речі, того ж 1967 року на «Запоріжсталі» відкрили й пам’ятник учасникам підпільної групи Гончара.
© Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 17 серпня 2023. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!
Джерела:
Фото: “Атипове Запоріжжя”; власні архіви.