15 серпня 1901 року своїх перших учнів прийняла будівля тоді ще майбутньої «Запорізької політехніки».
122 роки тому, 15 серпня 1901 року, була урочисто відкрита головна будівля Олександрівського механіко-технічного училища. Для учнів тоді відчинилися двері добре обладнаних класів, лабораторій, майстерень, бібліотеки, актового та спортивного залів. А ще – спортмайданчик, «для гімнастичних вправ та катання на ковзанах». До того ж в училищі були власні ковальня, ливарний цех, лазня та електростанція. Та, уявіть собі – навіть дитячий садочок для дітей викладачів та службовців училища. Садибу училища на вулиці Ярмарковій (Жуковського) оточувала ажурна огорожа з кованого заліза, цегляні тротуари та численні дерева: жовта акація, бузок, барбарис, черемшина та оливка…
До першого класу (а взагалі їх було сім) механіко-технічного училища приймали хлопців віком від 10 до 14 років. До переліку навчальних дисциплін закладу входили: математика, геометрія, основи опору матеріалів, фізика, механіка, хімія, електротехніка, креслення, малювання, бухгалтерія … Головні цілі ОМТУ – надавати завершену технічна освіта і «відкривати для здібних і матеріально забезпечених учнів шлях до вищих спеціальних навчальних закладів».
Рішення про заснування в Олександрівську механіко-технічного училища з нижчою ремісничою школою було підписано імператором 29 березня 1899 року. Навчальний заклад урочисто відкрили у листопаді 1900 року. Тоді заняття, тривали в тимчасовому приміщенні.
Урочисте відкриття вже повноцінної споруди ОМТУ відбулося менш ніж за рік – саме 15 серпня 1901 року. Головним батьком споруди став відомий архітектор Роберт Марфельд – академік, професор імператорської Академії мистецтв. В кінці XIX століття Роберт Робертович був і архітектором відділення промислових училищ Міністерства освіти. На цій посаді Марфельд склав цілий ряд проєктів навчальних закладів. Серед них – будівля механіко-технічного училища в Олександрівську.
Ще одним батьком будівлі ОМТУ можна назвати тоді ще місцевого інженера Олександра Гінце – він розробляв детальне креслення і керував будівництвом на місці. Долучався до проєктування і перший директор училища Микола Рудольф – відомий інженер та педагог.
У 1920 році училище реорганізується в індустріальний технікум. Ще через 10 років – в інститут сільгоспмашинобудування. Після Другої світової війни навчальний заклад встиг побувати автомеханічним інститутом і повернутися до сільськогосподарського машинобудування. У 1957 році – стає машинобудівним інститутом. «Машинкою» нинішню «Запорізьку політехніку» багато запорожців називають й досі.
До нашого часу фасад колишнього ОМТУ значно змінився – споруда дуже постраждала під час Другої світової війни та була відновлена зі змінами. Оригінальний фасад училища зараз можна побачити лише на старовинних світлинах.
Проте й у сучасному вигляді споруда «Запорізької політехніки» має статус архітектурно-історичної пам’ятки. У 2021 році будівлю колишнього механіко-технічного училища занесено до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, як пам’ятку архітектури місцевого значення.
Запрошую на перегляд ролику про Механіко-технічне училище на моєму ютюб-каналі. Не забудьте про лайки, підписки та поширення. Дякую!
© Роман Акбаш, akbash.zp.ua, 15 серпня 2023. Текст статті та фотоматеріали до неї поширюється за ліцензією «Creative Commons із зазначенням авторства 4.0 Міжнародна (CC BY 4.0)» та з обов’язковим активним гіперпосиланням на цю вебсторінку. Будь-яке використання без вищезазначених умов забороняється. Дякую за розуміння!
Джерела:
Фото: “Атипове Запоріжжя”; власні архіви.