2 листопада в історії Запоріжжя – в цей день запоріжці відкривали друге трамвайне депо та перший запорізький універсам, завершували футбольні сезони та отримували нового губернатора.
1961
Депо-2 на Павло-Кічкасі
У 1961 року в Запоріжжі з’являється нове трамвайне депо – друге в місті. “Для покращення транспортного зв’язку мешканців Павло-Кічкаса”, – пишуть про причину відкриття журналісти.
Депо розраховане на 100 вагонів. У день відкриття сюди прибули 25 перших з них. Вони обслуговуватимуть 2-й та 4-й маршрути. «Скоро сюди переселяться всі вагончики, які бігають маршрутами 2, 4, 7, 9. А також наскрізні №1 та №3, тобто ті, які з’єднують Південний вокзал із Павло-Кічкасом», – розповідає преса. Взагалі ж 1961 року всі міські маршрути обслуговують 238 трамвайних вагонів.
Депо на вулиці Алмазній буде законсервовано 20 серпня 2012 року На момент припинення роботи воно обслуговувало маршрути № 5, 6, 8, 16. Сумарний випуск не перевищував 25-30 вагонів.
1971 (та 1991)
«Металлург»
2 листопада запорізький “Металург” завершує футбольний сезон – свій дебютний у першій лізі чемпіонату СРСР. Обігравши з рахунком 3:2 кутаїських торпедівців, дебютант фінішує на дуже високому місці – четвертому. Запорожці здобули 16 перемог, 14 разів зіграли внічию, 12 матчів програли. Різниця забитих та пропущених м’ячів – 51:19. До речі, «Металург» став і справжньою грозою авторитетів – відібрав 6 очок із 8 можливих двох команд, що вийшли до вищої ліги («Дніпра» та «Локомотива»).Володарів малих золотих медалей – сусідів-дніпропетровців – запорожці обіграли двічі!
У цей же день, але вже через 20 років , «Металург» проведе свій останній матч у чемпіонатах СРСР. У Москві запоріжці поступляться «Спартаку» – 1:2. Свій єдиний сезон у союзній вищий лізі металургівці завершили на 13 місці.
1978
Універсам
2 листопада відкривається перший в Запорізькій області «Універсам» – універсальний магазин самообслуговування. Він відчиняє двері для покупців на проспекті Ювілейному. Або просто «на Бабурці», як говорять запоріжці. «Світлий просторий зал торговий зал займає площу 1200 квадратних метрів», – з захватом пишуть про нову величезну споруду журналісти.
Для мешканців нашого міста тут багато що взагалі вперше – брати на вході металеві кошики, ходити між полиць та самим вибирати вже розфасовані продукти, платити за них при виході на касах. Останніх тут багато. «15 милих дівчат за касовими апаратами раді допомогти, надати послугу та зекономити дорогоцінний час покупцям», – доповідає преса.
Місцеві працівники – випускники Запорізького торгового технікуму – «комсомольсько-молодіжний колектив». «Очололив його теж молодий спеціалист А.С. Семенець», – рапортують журналісти.
А пізніше тут ще з’явився популярний кафетерій – з ваговим морозивом , молочними коктейлями, горячими сосісками та томатним соком.
У ХХI столітті тут вже не буде жодної торгівлі, про «Універсам» буде нагадати хіба що назву зупинки громадського транспорту, а тих «універсамів»-супермаркетів у Запоріжжі буде вже безліч.
1989
Курси української мови
Лише ось-ось Верховна Рада ухвалює закон про мови і українська на території республіки отримала статус державної. А в Запоріжжі в лситопаді 1989 року вже відкриваються курси вивчення української мови для всіх бажаючих . На них запрошує цех педагогічних послух фірми «Дніпро». Бажаючих займатися чекають в музичних салонах цієї фірми. Їх вісім по всоьму місту.
“Чи можна вважати себе справжнім інтернаціоналістом, інтелігентом, не володіючи мовою народу, серед якого живеш, ростеш і працюєш?” – запитує реклама зразку 1989 року від фірми “Дніпро”.
2011
Губернатор Пеклушенко
2 листопада 2011 року віправляють у відставку голову Запорізької облдержадміністрації Бориса Петрова. Замість одного «регіонала» на цю посаду призначать іншого – нардепа від ПР Олександра Пеклушенко. Коротка біографія до призначення: народився Запоріжжі, фрезерувальник, директор комбінату громадського харчування, інструктор Запорізького обкому партії, голова облспоживспілки, народний дептат, член президіуму політради Партії Регіонів. Керував областю до березня 2014 року. При ньому відбувся силовий розгін Евромайдану у Запоріжжі міліцією та титушками 26 січня 2014 року. Того дня Пеклушенко заявив протестуючим перед будівлею ОДА, що не піде з посади губернатора, як вони вимагали. То ді ж повідомив, що з партквитком Партії Регіонів «жив, живе і помре». 12 березня був знайдений мертвим у своєму будинку у селищі Соняшний. Офіційна версія слідства – самогубство.
Друзі, сподіваюсь що і ця мандрівка у часі вам сподобалась і буде корисною. Якщо є бажання та змога подякувати чи підримати, то буду щиро вам вдячний!
Карта: 4149 6293 3142 8607 (Приват, Вертепний Р.В.).
PayPal: retrozp@gmail.com.