25 жовтня в історіїї світу – в цей день англійці завдали нищівної поразки францзам при Азенкурі, відбулась Балаклавська битва, народився Пікассо, розпочався всесвітній кризис та презентували прешу мікрохвильову піч.

1415

Битва при Азенкурі

Під час Столітньої війни під містечком Азенкур на  півночі Франції сходяться  битві французькі та англійські війська. Французами командують конетабль  Шарл д’Альбре та маршал Жан Бусіко , англійцями – король Генріх V Ланкастер.   Численна перевага – на боці французьких сил, особливо за кількістю важкої кавалерії. Англійська рать переважно складалася з   легкоозброєнних лучників. Але французи  зазнають нищівної поразки. У 6-годинній битві французька сторона втратила близько 400 дворян, а англійці  – лише жменьку, трохи більше десятка. Загалом втрати французів оцінюють до 10 тисяч осіб, тоді як англійці втратили не більше чотирьох сотень воїнів. Головна причиною такої разючої диспропорції у втратах –  тактично грамотне застосування англійцями мас стрільців, озброєних довгими луками, у поєднанні з загонами важкоозброєних воїнів. Завдяки перемозі під Азенкуром. до 1419 року в англійських руках опинилися більша частина Аквітанії, Нормандія і Бретань. А 1420-го  Карл VI Божевільний був змушений укласти угоду, якою оголосив Генріха V Ланкастера своїм сином і спадкоємцем французької корони.  Але той так і не зійшов на французький престол — через два роки захворів і несподівано помер у віці 36 років.

Iлюстрація: Король Генріх V у битві при Азенкурі, картина Гаррі Пейна.

1853

Балаклавська битва

25 жовтня 1854 року відбулася Балаклавська битва – одна з найбільших битв Кримської війни між союзними силами Великобританії, Франції та Туреччини з одного боку та Росією – з іншого. Ця битва увійшла до історії у зв’язку з чотирма його епізодами: взяття російськими військами чотирьох передових редутів, що захищали табір союзників; кавалерійським боєм між російською гусарською бригадою та важкою британською кавалерійською бригадою, результат якої досі викликає безліч суперечок серед істориків; обороною 93 шотландського піхотного полку («Тонка червона лінія» англ. Thin red line), і атакою легкої британської кавалерійської бригади, здійсненої лордом Кардіганом після серії непорозумінь, що призвела до великих втрат серед британців. Бій не став вирішальним. Британці не змогли взяти Севастополь з ходу, а російським військам не вдалося розвинути успіху і продовжити наступ на позиції союзників.

1881

Пабло Пікассо

В цей день у іспанській Малазі народився Пабло Руїс-і-Пікассо. Відомим всьому світові він став як художник Пабло Пікассо. Геній виявив себе з дитинства. У 14 років Пабло вступив до Школи витончених мистецтв у Барселоні, за один день зробивши екзаменаційну роботу, для виконання якої абітурієнтам відводився цілий місяць! У 1904 році, влаштувався в Парижі, де разом з Жоржем Браком відкрив новий напрямок у живопису – кубізм.

1929

Чорна п’ятниця

Курс проданих напередодні на Нью-йоркській біржі 13 мільйонів акцій впав на 90%. Це викликало паніку у Нью-Йорку та інших містах світу. Цей день увійшов у історію як «чорна п’ятниця» і став початком всесвітньої економічної кризи 1929-1933 років.

1955

«Мікрохвильовка»

В американськом місті Менсфілд  компанія Tappan Company вперше продемонструвала мікрохвильову піч. Новий побутовий пристрій вартістю 1200 доларів давав змогу за 22 секунди приготувати яєшню і за 90 секунд – біфштекс.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *