24 жовтня в історії України – в цей день загадково помер ватажок народних повстань на Буковині, був вбитий Ярослав Галана і Верховна рада відмовилися від ядерного статусу країни.
1851
Смерь Лук’яна Кобилиці
У місті Гра-Гумора помер Лук’ян Кобилиця – громадський і політичний діяч, ватажок селянського руху на теренах австрійської частини Буковини та народних повстань 1843-1844 і 1848-1849 рр. (на іллюстрації). Смерть Кобилиці сталася за загадкових обставин. За деякими свідченнями молодого ватажка буковинських гуцулів отруїли місцеві магнати. Народна творчість про цю сумну подію говорить так
А із тої полониинки дрібний дощик краапав,
За Лук’єном Кобилилцев ба й кождий заплакав.
1949
Вбивство Галана
У своєму робочому кабінеті знайдений и вбитим Ярослав Галана – письменник та журналіст, відомий своїми вираженими антиукраїнськими поглядами. Смерть спричинили 11 ударів сокирою. Основна версія слідства: політичне вбивство, виконане “бойовиками” ОУН. Письменник був відомий тим, що поширював дезінформацію про український визвольний рух і греко-католицьку церкву, вигадував історії про різні «звірства» українських націоналістів. Виконавцями замаху слідчі органи визнали Михайла Стахура (псевдонім «Стефко») та Іларія Лукашевича (псевдонім «Славко»). Але до сих пір ця справа, який радянська влада повною мірою використала у пропаґандистській війні проти українського руху опору, викликає більше запитань, ніж відповідей. Так, наприклад, командувач УПА Василь Кук припускав – замах організували співробітники МДБ з метою дискредитації націоналістичного підпілля в очах громадськості.
1991
Без ядерної зброї
24 жовтня 1991 року Верховна Рада України ухвалила заяву про без’ядерний статус України. У заяві було зазначено, що розміщення ядерної зброї на території України є тимчасовим явищем, і закладено правові основи та механізми ліквідації ядерної зброї.
1993
Патріарх Володимир
У соборі Святої Софії в Києві пройшла інтронізація Володимира Романюка, обраного Патріархом Київським і всієї Руси-України (УПЦ КП). Зазначимо, що Володимир був одним із фундаторів УПЦ Київського патріархату. Патріархом Романюк буде до самої свої смерті 14 липня 1995 року.