22 жовтня в історії: Перший стрибок з парашутом

22 жовтня в історії – в цей день вперше стрибали з парашутом, робили першу ксерокопію та відкривали «Метрополітен Опера»

1797

Перший стрибок з парашутом

У паризькому парку Монсо француз Андре-Жак Гарнерен здійснив історичний перший стрибок з парашутом із літального апарату (а не з вежі чи даху). На повітряній кулі, наповненій воднем, Гарнерен  піднявся на висоту 680 метрів та перерізав мотузку, що тримала під гондолою 8-метрову парасольку. А потім вчепившись у ручку “парасольки”, вирушив у вільне падіння, яке захопленими поглядами супроводжував числений натовп. Падіння було неконтрольоване і супроводжувалось хаотичним обертанням. Але Гарнерен приземлився  неушкодженим  – за півмилі від місця зльоту повітряної кулі. На своєму примітивному парашуті Гарнерен стрибав ще кілька разів, потім навчив цьому мистецтву своїх близьких. Наприклад, його дружина Жанна-Женев’єва стала першою жінкою-парашутисткою, стрибнувши у 1799 році з висоти 900 метрів. А племінниця Єлизавета Гарнерен взагалі здійснила 39  парашутних стрибків!

1883

Метрополітен Опера

У Нью-Йорку на Бродвеї відкрився театр “Метрополітен Опера” – прем’єрою опери Франсуа Гуно “Фауст”.  Театральна будівля була збудована за проектом Клівленда Кейді. З початку XX століття “Метрополітен Опера” вважалася поряд з Віденським оперним театром та театром “Ла Скала” у Мілані провідною оперною сценою світу. Скорочено його часто називають “Мет”. У своєму прешому приміщенні театр пропрацював до 1966 року, коли переїхав у нову будівлю.

1895

Аварія на вокзалі «Монпарнас»

22 жовтня в історії катастроф: у Парижі на вокзалі Монпарнас сталась одна з найвідоміших аварій в історії залізничного транспорту.  Пасажирський експрес, не зумівши загальмувати, виїхав на перон вокзалу та пробив стіну його будівлі . Локомотив  випав на сусідню вулицю, що пролягала на 10 м нижче від рівня колії. Всі пасажирські вагони при цьому залишились на пероні. Четверо людей були травмовані, загинула продавщиця газет, яка стояла на вулиці, – вона була придушена проваленою стіною. Однією з найвідоміших залізничних пригод цю аварію зробили вражаючі фотографії та і згадка в ряді творів мистецтва.

1938

Перша ксерокопія

22 жовтня 1938 року американський  фізик Честер Карлсон отримав першу в світі копію зроблену методом «схої» фотографії, або ксерографії. Першу в історії ксерокопію було отримано на цинковій пластині, вкритою шаром сірки. На ній був створений статичний заряд, потім пластину опромінили через скло з нанесеним на нього написом, і напис з’явився на шарі сірки. Прилиплі порошинки дозволили прочитати напис: “10-22-38 ASTORIA”. Подія відбувалась  в підсобному приміщенні косметичного салону готелю «Асторія» у Нью-Йорці. До речі, декілька років винахід Карлсона зовсім нікого не цікавив – винахідник безрезультатно обійшов два десятки компаній. Лише у 1944-му ліцензію на ксерографічну машину Карлсона придбала маловідома компанія Haloid. Через 11 років вона претворилася на гігантську корпорацію Xerox – змінила назву на честь приладу, що приніс їй світову славу. Честер Карлсон залишався консультантом Xerox до своєї смерті в 1968 році. Зі 160 мільйонів доларів, отриманих ним від “Ксерокса”, 100 мільйонів він витратив на благодійність.

1998

Ураган «Мітч»

22 жовтня 1998 року на заході Карибського моря утворився ураган Мітч.  Він став одним із найпотужніших та  другим за  масштабами руйнацій атлантичним ураганом за всю історію спостережень. Опади і повені, які викликав «Мітч»,  забрали життя 20 тисяч людей у Гондурасі, Гватемалі та Нікарагуа.  Більше 2,7 мільйонів людей втратили дах над головою.

Таким було 22 жовтня в історії, далі буде – не перемикайтесь!  Тут вже можна прочитати про 22 жовтня в історії України. А вже завтра – «23 жовтня в історії світу»!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *