21 жовтня в історії України – у цей день народився Пилип Орлик та відбулася Корсунська рада.
1657
Корсунська рада
У Корсуні за присутності послів Швеції, Речі Посполитої, Туреччини, Кримського ханства, Семигорода, Молдови відбулась козацька рада. Вона затвердила обрання Івана Виговського гетьманом Війська Запорозького і також ратифікувала угоду про військово-політичний союз зі Швецією. За умовами останньої король Карл Х Густав зобов’язувався домагатися визнання незалежності Гетьманщина зі східними кордонами аж по Віслу.
1665
“Московські статті”
Гетьман Іван Брюховецький підписав у Москві договір із московським урядом – так звані «Московські статті», за якими визначалися взаємини козаків з Росією. Статті значно обмежували політичні права України, посилювали її військово-адміністративну і фінансову залежність від московського уряду. Згідно з цим документом, вибори гетьмана мали проходити лише з дозволу царя і в присутності московських послів. Також в Україні збільшувалася кількість російських військ – на Лівобережжя мало прибути 12-тисячне царське військо. В обмін на ці поступки Брюховецький отримав титул боярина і земельні володіння неподалік кордону з Московією.
1672
Пилип Орлик
Народився Пилип Орлик – гетьман України (у вигнанні) в 1710-1742 рр. До того з 1702 р. – генеральний писар, найближчий соратник Івана Мазепи. 1710 року Орлик (на ілюстраціїї) склав “Пакти й Конституції прав і вольностей Війська Запорозького”, уклав зі старшиною та запорожцями угоду – документ, який пізніше дістав назву “Конституція Пилипа Орлика”, або так звана Бендерська конституція.
1921
Всеукраїнський собор
На Всеукраїнському православному соборі в Києві протоієрей Василь Липківський таємним голосуванням обраний на посаду єпископа-митрополита УАПЦ. Липківський став першим главою відродженої Української автокефальної православної церкви, митрополитом Київським та всієї України. У наступні дні Собор проголосив створення УАПЦ, наголосив на непідлеглості УАПЦ керівництву інших церков і визнав примусовий перехід Київської церкви під зверхність Московського патріархату 1686 р. аморальним та неканонічним актом. Сакральною мовою Церкви була визнана українська