20 жовтня – Міжнародний день авіадиспетчера, Всесвітній день статистики  та Всеукраїнський день боротьби з захворюванням на рак молочної залози. А ми ж традиційно говоримо про те якім було 20 жовтня в світовій історії.

1740

Імператриця Марія Терезія

По смерті Карла VI Габсбурга імператрицею Священної Римської імперії 20 жовтня 1740 року cтає  його 23-річна дочка Марія Терезія. Її правління стало  дуже успішним. До 1780 року Австрія  стала потужною європейською державою, а час  Марії Терезії  на престолі пізніше  назвуть  «золотою епохою» австрійської історії.

1827

Наваринська битва

У Наваринський бухті на заході Пелопонеса сходяться у  бою кораблі християнських та мусульманських держав. З одного боку – обєднана британо-російсько-францзька ескадра, з іншого –  турецько-єгипетський флот.  Европейська коаліція завдає нищівної поразки  утричі більшим силам супротивника.  Результат битвм вніс вирішальний перелом у ході війни за незалежність Греції. Вона завершиться  вже наступного року, коли, знесилені російським наступом у Болгарії, османські війська під ударами французького десанту  залишуть Південні Балкани після 400 років їх окупації.

1968

Фосбері-флоп

20 жовтня 1968 року у Мехіко 21-річний американець  Дік Фосбері виграє золото Олімпіади  та встановлює  рекорд у стрибках у висоту – 2 метри 24 сантиметри. Виступ Фосбері став епохальним для легкої атлетики. Американець продемонстрував новий спосіб подолання висоти – спиною до планки.  Унікальна у ті часі  манера стрибку отримала назву «Фосбері-флоп». Тодішні журналісти писали що американець , «був схожий на хлопця, який випадає з кузову вантажівки». А батьки та тренери і зовсім побоювалися, що техніка Фосбері небезпечна — американський олімпійський тренер Пет Джордан навіть якось сказав, що така техніка  «знищить ціле покоління стрибунів у висоту, бо у них усі будуть зламані шиї». Але незабаром спосіб Флосбері  став стандартною практикою і до сих пір є домінуючим серед легкоатлетів світу.

1973

Сіднейська опера

20 жовтня 1973 року народилося одне з рукотворних чудес сучасного світу. В цей день королева Великобританії Єлизавета II відкрила будівлю Сіднейського оперного театру. Споруда, яка виконана у формі наповнених вітром вітрил,  багатьма визнається однією  із найкрасивіших на планеті. У конкурсі на його будівництво, оголошеному в 1954 році, взяли участь 233 фахівці з 32 країн. Переможцем став данець Йорг Утцон. На незвичайне рішення архітектора надихнули вітрила яхт у порту Сідней. Але реалізація задуму вимагала вирішення складних технічних проблем. І будівництво затягнулося на 15 років. Його вартість склала суму у 80 мільйонів доларів

Внутрішні приміщення опери виконані у стилі, який назвали «готикою космічного віку». У цьому будинку висить найбільша у світі театральна завіса та встановлений найбільший механічний орган світу з 10 500 труб. Щорічно Сіднейська опера  приймає до 2 мільйонів відвідувачів, котрі стають свідками до 3 тисяч заходів.

2011

Смерть Каддафі

20 жовтня 2011 року лівійський диктатор Муаммар аль-Каддафі, був схоплений і вбитий силами повстанців неподалік свого рідного міста Сірт.

Ексцентричному лівійцу на той момент було 69 років. Він найдовше з африканських і арабських лідерів знаходився при владі – 1969 року. Його уряд багато років звинувачували у численних порушеннях  прав громадян власної країни  та пов’язували з численними терористичними акціями в різних частинах світу. У лютому 2011 року у Лівії почалися антирядові акції протесту. Основні їх  причинами  – високий рівень безробіття, корупції, жорстка цензура і переслідування інакомислення. Велику  роль відіграла і особиста постать Каддафі — авторитарногой лідера, який був при владі понад 42 роки.

 Після масових розстрілів армією і поліцією протестуючих, протистояння повсталих набуло ознак громадянської війни. Повстанців підтримали збройні сили країн НАТО. У жовтні  єдиним містом  Лівіїї, яке було вірним Каддафі, залишався лише його рідний Сірт. Саме під час його штурму 20 жовтня і був захоплений Муаммар Каддафі. Розлючений натовп повстанців вчинив над ним самосуд. Над екс-диктатором знущалися три години, після чого на знак приниження протягли за ноги вулицями Сірта.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *