19 жовтня в світовій історії – нищівна поразка Ганнібала, бігство Наполеона, капітуляція англійців, авіакатастрофа в Белграді та антібіотик, який винайшов уроженець України.

202 ДО Н.Е.

Битва при Замі

Біля Зами (сучасний Туніс) відбувається вирішальна битва Другої Пунічної війни. Римські війська під командою Публія Корнелія Сципіона завдають нищівної поразки армії Ганнібала. Карфагеняни втратили від 10 до 25 тисяч людей убитими та від 8,5 до 20 тисяч полоненими, 132 прапори та 11 слонів. Сам Ганнібал в останній момент встиг залишити поле битви та уникнути смерті. Битва при Замі стала останньою битвою у Другій Пунічній війні, програвши в якій Карфаген остаточно поступився і у війні.

Ілюстрація: Cornelis Cort , The Battle of Zama, Art Institute of Chicago

1453

Капітуляція англійців у Бордо.

Це була остання військова акція Столітньої війни, яка тривала з 1337 року. Англія втратила практично всі території в континентальній Європі, якими володіла з XII століття, крім Кале, який залишався в складі Англії до 1558 року. Війна Алої і Білої троянди, що вибухнула незабаром, змусила англійських королів надовго відмовитися від походів до Франції.

Французькому народові Столітня війна коштувала величезних втрат, завдала шкоди економіці країни, частково затримала процес централізації держави, але на останньому етапі сприяла зростанню національної самосвідомості. Після багатьох військових і політичних невдач Франція, нарешті, набула колишню велич і в другій  половині XV століття знову стала найсильнішою державою Західної Європи.

1812

Наполеон відступає із Москви

19 жовтня 1812 року у  Москві похолоднішало, випав перший сніг. Французька армія лише через місяць після зайняття міста вирішила його покинути. Наполеон так і не дочекався  від Олександра I повідомлення про капітуляцію, а провіанту та військового спорядження було недостатньо, щоб пережити зиму у Москві.  Це була втеча, але імператор  тішив себе думкою, що повернеться навесні. Але це вже був початок кінця колись непереможної армії. Французи, змушені повертатися Смоленською дорогою, тисячами гинули від морозів і голоду і трупами. До листопада від війська Наполеона залишилося лише 60 тисяч чоловік. Від полумільйонної на початку вторгнення  армії!  Наприкінці листопада Grande Armée ледве уникла повного знищення, коли форсувала холодну річку Березину, але їй довелося залишити тисячі поранених. 14  грудня залишки того, що колись було Великою Армію, перейшли річку Неман та покинули Росію.

1943

Відкриття стрептоміцину

19 жовтня 1943 року американський мікробіолог Зельман Ваксман та його студент Альберт Шатц відкривають  стрептоміцин — антибіотик, на основі якого вченим вдалося розробити препарат для лікування туберкульозу. 1952 року Ваксман отримав Нобелівську премію –  «…за відкриття стрептоміцину, першого антибіотика, ефективного проти туберкульозу». .У промові при врученні премії Арвід Волгрен з Каролінського інституту відзначив, що «на відміну від відкриття пеніциліну професором Александером Флемінгом, що було значною мірою зумовлене випадком, одержання стрептоміцину було результатом тривалої, систематичної та невтомної праці великої групи науковців». Відзначивши, що стрептоміцин врятував уже тисячі людських життів, Волгрен вітав Ваксмана як «одного з найбільших благодійників людства».До речі, народився  батько стрептомицина на території України – в містечку Нова Прилука Липовецького повіту Київської губернії.

1964

При заході на посадку в аеропорт Белграда  розбився літак Іл-18 авіакомпанії “Аерофлот”

Літак зіткнувся з горою Авала за 180 метрів від її вершини і вибухнув. Загинуло 23 людини – екіпаж та радянська військова делегація, що летіла на святкування 20-річчя визволення Белграда від німецько-фашистських загарбників. Серед загиблих – Сергій Бірюзов, маршал, Герой Радянського Союзу, начальник генерального штабу ЗС СРСР, перший заступник міністра оборони, та ще п`ять радянських генералів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *