17 жовтня – Міжнародний день боротьби з бідністю, Всесвітній день донорства та трансплантації органів та День лояльності в Аргентині. А у нас – традиційний огляд того, яким був цей день в історії.
1483 РІК
Великий інквізитор
Спеціальною буллою папа римський Сикст IV призначив особистого духівника королеви Ізабелли Кастильської Томаса Торквемаду Головним інквізитором Кастилії, Арагону і Барселони. Головна його діяльність була направлена на виявлення і покарання прихованих юдеїв. Торквемада він пробув на своїй посаді до своєї смерті і за 15 років розробив систему органів інквізиції та процедуру її судів. Через їх тортури пройшло близько 27 тисяч людей. 9 тисяч жертв інквізиції були спалені живцем.
1604 РІК
Спалах наднової
17 жовтня 1604 року знаменитий німецький астроном Йоганн Кеплер почав спостереження наднової зірки SN 1604, названої згодом Надновою Кеплера. Вона спалахнула тиждень до цього у сузір’ї Зміїносця, приблизно у 20 тисяч світлових років від Сонячної системи. Її було видно з Землі цілий рік. Результати своїх спостережень Кеплер опублікував у науковій праці, чим зробив великий внесок у розвиток астрономії та подальші спостереження за надновими.
1854 РІК
Обстріл Севастополя
Під час Кримської війни англо-французькі війська почали масований обстріл всієї оборонної лінії російської армії в Севастополі. Бомбардування тривало вісім годин, і кораблі флота союзників випустили убік міста близько 50 тисяч снарядів. За свідченнями очевидців, «земля тремтіла, ніби попереду трапилося виверження вулкана, а від страшного гулу і гуркоту люди не чули один одного». Під час першого обстрілу Севастоля був поранений і помер керівник оборони міста, начальник штабу Чорноморського флоту віце-адмірал Корнілов. Оборону очолив віце-адмірал Нахімов.
1961 РІК
XXII з’їзд КПРС
17 жовтня 1961 року у Москві розпочався XXII з’їзд КПРС. Офіційна пропаганда назвала його з’їздом “будівників комунізму”. На ньому була прийнята нова програма партії, згідно з котрою в 1980 році в СРСР буде вже збудовано комунізм. Також На з’їзді було продовжено критику сталінізму і особисто Сталіна, якого звинувачували в “злочинах і масових репресіях проти чесних радянських людей” Було прийнято рішення про виніс тіла колишнього вождя з Мавзолея.
1962 РІК
До гори дригом
У нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва була виставлена картина Анрі Матісса “Човен”. Лише через два місяці випадково було виявлено, що картина висить догори ногами. На картині зображено два блакитні вітрила на білому тлі. Два вітрила художник намалював не просто так: друге вітрило – це відображення першого на гладіні води. Для того, щоб не помилитися, як правильно повинна висіти картина, є невеличкий секрет: більше вітрило має бути верхом картини, а пік вітрила має бути спрямований у правий верхній кут.