Мінкульт не проти внесення змін, але вважає що у нього немає на це повноважень.
У вересні 2022 року 15 народних депутатів підготували звернення до уряду “внести зміни до Списку історичних населених місць України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2001 року №878, зазначивши дійсні назви й історично достовірні дати заснування цих місць”. По це повідомив у Фейсбуці народний депутат Володимир В’ятрович.
«Ми звернули увагу Кабміну на те, що у давній урядовій постанові про Список історичних населених місць України досі фігурують фейкові дати заснування Одеси, Севастополя, Ялти та інших міст, що дає російській пропаганді додатковий привід брехати, буцімто ці міста засновані лише після захоплення відповідних територій російською імперією. Крім того, у Списку фігурують колишні комуністичні назви міст», – написав В’ятрович.
У Списку історичних населених місць України справді зазначені застарілі назви міст, які були перейменовані у зоді декомунізації та містять ряд фейкових дат їх заснування. Це стосується, зокрема, Одеси, Севастополя, Ялти, Дніпра (у списку – Дніпропетровськ), Кам’янського (у списку – Дніпродзержинськ), Кропивницького (у списку – Кіровоград) та інших населених пунктів.
На звернення відповів міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко. Він повідомив, що у міністертсва не має достатньо повноважень для здійснення таких змін. Водночас, він визнав, що список потребує внесення відповідних змін. Міністерство передбачає внесення пропозицій про актуалізацію Списку історичних населених місць до 1 червня 2025 року.
«Я переконаний, що ні депутати-автори звернення, ні українські громадяни не залишать цю відписку без належної реакції. І зміни до Списку історичних населених місць будуть внесені. Не в 2025 році, а зараз», – прокоментував відповідь міністра В’ятрович.
Зазначимо, що у Списку історичних населених місць України присутнє Запоріжжя (рік заснування у Списку – 1770) та ще п’ять міст Запорізької області – Бердянськ (1827), Токмак (1784), Гуляйполе (1785), Мелітополь (XVII століття) та Оріхів (1775).