4 жовтня – Всесвітній день тварин та Дні незалежності  у Бельгії і Лесото. А в нас – традиційний огляд цікавих подій, які відбувалися в цей день у різні роки.

1582  РІК

Папа римський Гигорій ХІІІ ввів григоріанський календар.

Понтифік видалив з календарю 10 днів, а також ввів правило – кожні 400 років юліанського календаря, для вирівнювання з тропічним роком,  видаляти 3 дні. Згідно з нововведенням відразу після 4 жовтня 1582 року наступало 15 жовтня і змінювалась методика визначення високосних років. На території України, що свого часу знаходилась у складі Речі Посполитої, григоріанський календар введено того ж 1582 року, на тій що колись була «підросійською»— рішенням Центральної Ради від 25 лютого (за новим стилем) 1918 року, коли 16 лютого за старим стилем було оголошене 1 березня.

1675 рік

Хрістіан Гюйґенс отримує патент на кишеньковий годинник

Хрістіан Гюйґенс – видатний голландский фізик, математик, астроном та винахідник. Серед іншого цікавився годинниками, бо це була справа державного значення. Точні прилади були потрібні для навігації, для військової справи. Свій перший такий патент — на винахід маятникового годинника зі спусковим механізмом — Гюйгенс зареєстрував у 1657 році. Годинник Гюйгенса був надточним для свого часу: їх похибка становила не більше трьох хвилин на тиждень. Проте вічну подяку нащадків ученому приніс інший патент — на винахід кишенькового годинника,— який був зареєстрований 3 жовтня 1675 року. Строго кажучи, годинники для персонального користування робили і раніше — з 1540-х років. Але це були дуже коштовні та громіздкі прилади, які мали лише годинникову стрілку. І носили їх не в кишені, а на шиї як орден.Більшість  смертних  в середині XVII століття продовжували жити за середньовічним часом, який регламентувався церковними службами чи дуже неточними годинниками на баштах ратуш. Винахід Гюйгенса подарував людям їхній власний, особистий час. Зовні його годинник нагадував своїх попередників і також мав лише одну стрілку. Але вони були легшими, а спрощена механічна формула — балансир зі спіральною пружиною замість складної системи мініатюрних маятників — дозволила їм стати дешевшими.

1830

Проголошення незалежності Бельгіїї

У результаті повстання проти нідерландського короля Віллема I в Брюсселі була проголошена незалежність Бельгії. Таке рішення прийняв тимчасовий католицько-ліберальний уряд, що складався з дев’яти шанованих жителів Брюсселя. Вже через два дні була призначена комісія зі створення конституції, членів суду та органів управління Бельгії. У результаті  країна відділилась від королевства Нідерландів  та стала конституційною монархією. У 1831 році першим королем Бельгії був проголошений принц Леопольд Саксен-Кобург.

1927

На скелі Рашмор  починаться роботи над гигантськими барель’єфами чотирьох президентів США

Історик Доан Робінсон із Південної Дакоти шукав спосіб залучити більше туристів до свого штату. Знайшов – найняв скульптора на ім’я Гутзон Борглум, щоб той вирізав обличчя  чотирьох президентів США на на схилі гори Рашмор у Національному лісі Блек-Хіллз. Роботи тривали 12 років! Обличчя Вашингтона стало першим, яке було завершено у 1934 році. Обличчя Джефферсона було презнтовано 1936 року, в присутності  тодішнього президенту США Франкліна Рузвельта. Через рік було завершено обличчя Лінкольна, а у 1939 році – Теодора Рузвельта. Проект вартістю 1 мільйон доларів фінансувався переважно федеральним урядом.

1957

Запуск  першого у світі штучного супутника Землі

Радянський Союз відкриває «космічну еру» запуском першого у світі штучного супутника. Космічний апарат «Спутнік-1»  був запущений о 22:29  за московським часом з полігону «Тюра-Там» у Казахстані (зараз  – космодром «Байконур»). За 295 секунд після старту перший супутник та ракета були на орбіті. На 315 секунді відбулося відділення суптника і він подав свій голос. «Біп-біп», – так звучали його позивні, які слухали по всьому світі. «Супутник-1» передавав радіосигнал протягом 21 дня, доки не розрядилися його батареї. Він знаходився на орбіті 96 днів, а потім згорів під час входження в щільні шари атмосфери Землі. Це сталося 4 січня 1958 року. Обертаючись із швидкістю приблизно 29 000 км/год, він здійснив 1 400 обертів  навколо планети.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *